Biberiye

biberiye

BİBERİYENİN FAYDALARI
Biberiye bitkisi en çok geleneksel olarak yağ yakıcı,kolestrol,karaciğer hastalıkları,idrar söktürücü,karaciğer yağlanması ve dalak hastalıklarında kullanılır
MODERN TIPTA
*Kaygı,astım,kas eklem iltihapları,kolestrol,kalp,adet dönemi şikayetleri,diş sağlığı,cinsel *soğukluk,m,gren, kas ağrıları, kırışıklık ve kas ağrıları için kullanılır
*Toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır
*Bağışıklık sistemini güçlendirir
*Kan dolaşımını arttırır
*Beyin ve kalp gibi hayati organlara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar
*Baş ağrısı ve migren ağrılarını hafifletir Stresi azaltmaya yardımcı olur
İLAÇ KULLANIMINDA BİBERİYE
Kan dolaşımını hareketlendirir, ağrıları dindirir ve tatbiki olarak kan yapar. Yağın sindirimine yardımcı olur. Eklem ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Gargara yapılarak kullanıldığında mikropları öldürücüdür.
Kan dolaşımını hareketlendirir, ağrıları dindirir ve tatbiki olarak kan yapar. Yağın sindirimine yardımcı olur. Eklem ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Gargara yapılarak kullanıldığında mikropları öldürücüdür.
KOZMETİK SEKTÖRÜNDE
Biberiye yağının faydaları, biberiyenin faydaları gibi saymakla bitmiyor!
•Saçlarınızda belirgin bir dökülme varsa, şampuanınıza ya da düzenli olarak yaptığınız saç maskelerine biberiye yağı karıştırabilirsiniz. Düzenli kullanım sonucu saç dökülmenizin yavaş  yavaş azaldığını fark edeceksiniz. Biberiye yağı kan dolaşımını hızlandırıyor, ve saç derisine sürüldüğünde de o bölgedeki kan dolaşımı hızlandığı için saç köklerini besliyor ve saçlar güçleniyor. Bunun için düzenli kullanım çok önemli, zaten hiç bir yöntem bir kaç kullanımda muhteşem sonuçlar vaat edemez.
•Saçlarınızdaki sebum üretimi saçın yağlanmasına neden olur. Biberiye yağı sebum üretimini azaltır ve saçın daha geç yağlanmasını sağlar.
•Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırdığı için, saç derisinde kepeğe neden olan ölü derinin oluşumunu engeller.
•Cilde masajla uygulanan biberiye yağı, cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca kuruyan cildin nem dengesini düzenler ve lekelerin görünümünde gözle görülür azalma sağlar.
•Saçta olduğu gibi, ciltte de fazla yağ üretimini engeller. Klasik slogan gibi, yağlandırmadan nemlendirir

BİBERİYENİN YETİŞTİRİLME ALANLARI
Anayurdu Akdeniz havzası olup ülkemizde Batı ve Güney Anadolu kıyı şeridinde yetişen, çokyıllık çalı görünüşlü bir bitkidir. 2 m”ye kadar boylanabildiği ve kışın yapraklarını dökmediği için bahçelerde süs ve çit bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Bitkinin gövdesi karemsi kesitli ve yeşilken, ikinci yılında odunsulaşır. Yaklaşık 2 cm. boyundaki iğne gibi ince uzun yapraklarının üstü parlak koyu yeşil ve altı gri renklidir. Bu yapraklar içe doğru kıvrılırlar. Yaz boyunca açan küçük çiçekleri mavi ya da eflatuni renklidir. Tohumları küçük, yağlı ve sarı-kahverengidir. Biberiye bitkisi, tohumlarıyla ya da ağır büyüdüğü için gövde kalemleri veya daldırma yöntemleriyle çoğaltılır. Biberiyenin içerdiği uçucu yağlar arasında başta borneol olmak üzere linalol, kamfen, sineol ile kafuru ve bitkide ayrıca tanen, reçine ile diğer etkili maddeler vardır. Bu nedenle yaprakları ve ince sürgünleri çok hoş kokan biberiye, taze olarak salatalara, kurutulup baharat olarak da et yemekleri ve diğer yiyeceklere katılır.
BİBERİYENİN TARİHİ
Anavatanı Akdeniz olan biberiye sağlığa faydaları geniş çaplı olarak öğrenildikten sonra Avrupa’nın büyük bölümünde ve Amerika kıtasında yetiştirilmeye başlandı. Bu popülerliği kazanmasının başlıca nedeni hafızayı geliştirmeye yönelik olarak kullanılması. Hala en çok ve geleneksel olarak hafızayı güçlendirmek için kullanılmakta. Antik Yunan’da öğrenciler sınavlarda daha başarılı olabilmek için biberiye çayından faydalanmış. Eskiden Büyük Britanya’da ise biberiye bitkisi sadakatin bir sembolü olarak düğünlerde, dekorasyonda ve hediyelik eşyalarda kullanılmış.
Biberiye yağı ilk olarak 14. yy’da Macaristan’da zamanın kraliçesi için parfüm hazırlanmak için üretilmiş. Bitki 16. ve 17. yüzyıllarda sindirim sistemi sorunlarının tedavisinde kullanılmaya başlanmış ve popülerliğini bu yüzyıllarda arttırmış.
Modern zamanlarda ise biberiye geleneksel olarak kullanılan şifalı bir bitki olma özelliğinin yanı sıra bunları destekleyecek bilimsel araştırmalarında konusu olmaya devam ediyor.

You May Also Like