Böğürtlen

bogurtlen

BÖĞÜRTLEN, AHUDUDU

RUBUS FRUTICOSUS L.

(Rosace-fam.)

Bulunduğu Yerler: Ormanlarda, çalılıklar arasında, tarla anlaklarında, dere ve yol kenarlarında bulunur.

Yapısı: Silindirik veya küt köşeli, çıplak veya kıllı, çok veya az dikenli, yay şeklinde eğik, sürüngen gövdeli bir çalıdır. Yapraklar elayası şeklinde veya tüysü, genellikle yumurta biçiminde 3-5 sivrice ve dişli yaprakçıkların alt yüzü beyaz veya yosun gibi kıllı, anal damar ufak dikenlidir. Çiçekler beyaz veya pembe, çanak 5 bölümlü, taç 5 yapraklı ve çok sayıda erkek organları ve meyve örgenleri vardır. Çiçekler salkım veya süpürgemsi çiçek demeti halinde topludur. Meyve ufak, kırmızı veya mavi kırmızı, etli meyve tablasından kolaylıkla ayrılan çileklerdir. Bal verici bitkidir.

Kullanılan Kısımlar: Yapraklar, kökler ve meyveler kullanılır. Yapraklar açık havada Haziran ayından Eylül ayına kadar toplanır. Gölgede veya 45°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru yapraklar yeşil renkte, kokusuz ve buruk tattadır. Rutubet payı % 12’dir. Torba veya balya halinde paketlenir.

Kökler güzün (Ekim-Kasım aylarında) çıkarılır. Gölgede veya 60°’ye kadar ısıtılmış fırınlarda kurutulur. Torba veya balya halinde paketlenir.

Meyveler tam olgunlaştığında -Temmuz, Ekim aylarında toplanır. Gölgede veya 50°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kabul edilen rutubet payı % 15’tir. Kâğıt torbalarda paketlenir. Böğürtlenin bütün akşamı, kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.

Kimyevi Terkibi: Yapraklar vitamin C, flavonlar, inozit, tanenler, magnezyum tuzları vs.; kökler nişasta, tanenler vs; meyveler, vitamin C, provitamin A, vitamin K, sütlü, kehriba, oksal ve elma asidleri, şekerler, boyama, pektin vs. ihtiva ederler.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Kabız ve antidiabetik te’sir icra eder. İshal, âdet, su toplama, taşır damar (kökler) genişlemesi vesaireye kullanılması halk tababetince tavsiye edilir. Haricen yaprak haşlaması boğaz iltihaplarında vesairede gargara şeklinde kullanılır. Meyveler soğuk algınlığı, solunum yolları iltihapları, kuvvetlenme vs. için kullanılır.

Kullanılışı: Yapraklardan 2 çorba kaşığı 0,5 litre kaynar su ile haşlanır, 1 saat bekletilir, süzüldükten sonra günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır. Köklerden 1 çorba kaşığı aynı miktar suda 10 dakika kaynatılır ve aynı tarzda kullanılır.

You May Also Like