Büyük Kuzu Kulağı

BÜYÜK KUZU KULAĞI
RUMEX ACETOSA L.
(Polygonaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Memleketin her tarafında, rutubetli dağ alanlarında ve eteklerinde bulunur.
Yapısı: 1 m. kadar yükseklikte, düz, çizgili, yeşil saplı, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar ok veya kalkan şeklinde bütün kenarlı, etli, alttakiler saplı, üsttekiler kısa saplı veya gövdeyi sarar. Çiçekler tek cinsiyetli, yeşilimsi seyrek süpürgelik gibi gövdenin tepesinde topludur. Meyveler üç duvarlı, yumurta şeklinde, kahverengi cevizcik olup kırmızımtırak kanatlıdır. (Mayıs-Temmuz aylarında) çiçek açar.
Kullanılan Kısımlar: Yapraklar, çiçek açmadan evvel (Mayıs-Haziran aylarında) toplanır. Kuru yapraklar yeşil, kokusuz ve ekşi tattadır. Müsaade edilen rutubet % 12’dir. Torba veya balya halinde paketlenir. Kuru, gölgeli ve havadar binalarda saklanır.
Kimyevi Terkibi: Vitamin C, oksal asidi, potasyum bioksalat, flavon glikozidi, kversetin-galaktozid, silisyum asidi, kalsiyum, mangan ve diğer tuzlar vs.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır:
Kuzu kulağı, başlıca antiskorbüt ve büzücü araçtır. Kuzu kulağı yaprakları halk tababetince ishal, dizanteri, iskorbüt, safra ve karaciğer faaliyetlerini düzenleyici, deri sivilce ve mantarlarında, kanın temizlenmesinde, iştahsızlıkta tavsiye edilir.
Kullanılış: Bitkiden 1 çorba kaşığı 0,5 lt. suda 2 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.
DİKKAT! (MUHTEVASINDA OKSALATLAR) BULUNDUĞUNDAN DOLAYI BÖBREKLERİ KUM VE TAŞ YAPMA İSTİDADINDA OLANLAR KULLANMAMALIDIRLAR.

You May Also Like