Çemenotu

BUYOTU, ÇEMENOTU, KOKULU YONCA
TRIGONELLA FOENUM-GRAECUM L.
(Leguminosae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Vatanı Batı Asya’dır.
Yapısı: Gövde 1 m. kadar yüksek, doğru, bir yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar üçerli, gonca yapraklar yaprak sapına kaynaşık durumdadır. Çiçekler sarı, yukarıdaki yaprakların koltuklarına oturmuş gibidirler. Çanak 5 bölümlü, taç küt kayıkçıktır. Meyve çıplak, ucu gaga gibi biten fasulye, baş aşağıdır. Tohumlar dört köşelidir.
Kullanılan Kısımlar: Tohumlar kullanılır. Bitki olgunlaştıktan ve fasulyelerin açılarak dökülmemesinden evvel biçilir, yerinde kurutulur, sonra harman edilir. İcab ederse tohumlar gölgede iyice kurutulur veya 40°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Rutubet miktarı % 14’tür. Kuru tohumlar boz sarı renkte, karakteristik kokulu ve az acı tattadır. Torbalarda paketlenir.
Kimyevi Terkibi: Tohumlar (kolesterin ve lesitin ve diğer terkiplerden mürekkep) katı yağ; helme, albüminler, kolin, saponin, eterik yağ, trigonelin alkaloidi, sepi maddeler, protein, nükleoprotein, reçineler, enzimler, vitamin C eserleri, sarı boyamalar vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Tohumlar salgı bezlerini yumuşatıcı te’sire sahiptir. Bronşit, sıtma, dalak hastalığı, iştiha açıcı olarak tedavilerde kullanılır. Lapa halinde çıban, tümör (ur)lere konarak tedavi edilir.
Çemenotu tohumları halk tababetinde şeker hastalığı, basurlar, öksürük, kan tükürme, verem başlangıcı, cinsi iktidarı tahrik edici ve dalak hastalığına da kullanılması tavsiye edilir.
Haricen cerahatli yaralar, çıban, nikris, reumatik ağrılar ve rahim ağrılarına karşı lapa halinde, bademcik iltihabı ve boğaz ağrılarında gargara şeklinde kullanılır. Baharat olarak da kullanılır.
Kullanılışı: Hafif dövülmüş tohumlardan 1 çorba kaşığı 400 gr. kaynar su ile haşlanır, 2 saat bekletilir. Yemeklerden evvel günde 4 defa birer çay bardağı alınır.

You May Also Like