Ceviz Yaprağı Ekstresi

ceviz-yapragi-ekstresi

Ceviz Yaprağı Ekstresi
ÖZELLİKLERİ
Boyları 25-30 m’ye kadar ulaşabilen, kışın yaprak döken, tırtılsı çiçekli ağaçlardır. Nisan-mayıs aylarında çiçek açar. Yapraklar haziran-temmuz aylarında toplanır, havadar ve gölgelik bir yere serilerek kurutulur. Saklama Şekli Oda sıcaklığında nem ve ışıktan koruyarak saklayınız.
FAYDALARI
Ceviz yaprağı çok kullanılan bir halk ilacıdır. İştah açıcı, kabız, kan şekerini düşürücü, kuvvet verici etkileri vardır. Deri hastalıklarında, antiseptik olarak, haricen kullanılır. Ceviz yaprağı veya taze meyvanın üzerindeki yeşil kabuk (=perikarp) ile yün, pamuk veya iplikler kahverengine boyanabilir. Ayrıca halk arasında mide rahatsızlıklarda, antihelmentik ve kan temizleyici olarak da bilinir ve kullanılmaktadır.
Kaynaklarda yaprakların, doğrudan kanamayı durdurmak için yara üzerine uygulandığı, dekoksiyonunun şeker düşürücü ve ishal kesici olarak dahilen ve deri hastalıkları tedavisinde ise haricen kullanıldığı kayıtlıdır.
Ayrıca yaprak ekstresi kozmetikte saç preparatlarına girmektedir. Saçlı derideki kaşıntı ve kepeklenme, güneş yanıkları, yüzeysel yanıklar, ağız boşluğundaki yaralarda kullanılmaktadır.
Yumuşatıcı, yüzeysel cilt iltihaplanmaları, aşırı el ve ayak terlemesinde haricen kullanımı Alman Komisyonu tarafından onaylanmıştır.
KULLANIM ALANLARI
Kullanım Alanları Tablet, kapsül, şurup üretiminde kullanılmak için uygundur. Ceviz yaprağı ekstresi, Romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu amaçla hazırlanan Tablet, Kapsül, Şurup gibi formülasyonlara katılır.
YETİŞME ALANLARI
Vatanı Doğu Akdeniz bölgesi olmakla birlikte birçok yerde yetiştirilmektedir. Drog olarak yaprakları kullanılmaktadır.

You May Also Like