Çiçeksiz Dişbudak Ağacı

ciceksiz-disbudak-agaci

ÇİÇEKSİZ DİŞBUDAK AĞACI
FRAXINUS EXCELSIOR L.
(Oleaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Dağ etek ve kuşaklarında, geniş yapraklı ağaçlar arasında ve her tarafta yetişir.
Yapısı: Kabuğu koyu boz renkte, yüksek, çabuk yetişir ağaçtır. Yapraklar karşılıklı, tüysü, 40 cm. kadar uzun, dişli, alttaki anadamar boydan boya kıllı, yumurtamsı mızrak biçimindeki 9-17 yapracıklardan ibarettir. Çiçekler bir meyve örneği ve iki erkek organdan oluşuk iki cinsiyetli, süpürgemsi çiçek demetinde toplu bulunurlar. Çanak ve taç yaprakları yoktur. İlkbaharda yaprakların çıkmasından evvel çiçek açarlar. Meyveler eşkenar kahverengi kanatçıklardır.
Kullanılan Kısımlar: Gövde kabukları, bazen da yapraklar kullanılır. Kabuklar ilkbaharda, bitkiye su yürümeğe başladığında soyulur. Gölgede veya 50° ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Rutubet miktarı % 12 dir. Kuru kabuklar boz renkte kokusuz, ve acı tattadır. Balya halinde paketlenir. Yapraklar tam inkişaf safhasında (Mayıs-Temmuz aylarında) toplanır. Gölgede veya 40° ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Rutubet miktarı % 12 dir. Torba veya balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Kabuklar fraksin glikazidi ve çözülmesinden fraksetin ve sepi maddeleri ihtiva eder.
Yapraklar kversetin, manit, inozit, eterikyağ, kalsiyum malatı, tanenler, vitamin C vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Ateş düşürücü ve zayıflatıcı te’sirdedir. Sıtma kabız, solucan, mafsal iltihabı (artrit), romatizma, sarılık vs. hastalıkların tedavisinde kullanılır.
Dişbudak kabuğu halk tababetinde sıtma, ishal, dizanteri, ateş düşürme ve iştihayi kuvvetlendirici araç olarak kullanılması tavsiye olunur. Zayıflatıcı araç olarak ve solucanlara karşı kullanılır. Haricen lapa halinde yara ve çıbanlara konur.
Kullanılışı: Kıyılmış kabuklardan 1 çorba kaşığı 0,5 lt. suda 10 dakika kaynatılır, süzüldükten sonra günde 3 defa yemeklerden evvel birer kahve kaşığı alınır.
(Fraxinus ornus L.) çiçekli dişbudak bunun çiçekleri halk tababetimizde öksürük (boğmaca) e karşı, kabukları kuvvetlendirici ilaç olarak; haricen de diş etlerinin kuvvetlenmesi için; ağaç kesilirken akan usaresi de zayıflatıcı araç olarak kullanılır.
Baharatçılarda satılmakta olan, bazı yabancı ülkelerde yetişen ve halk tababetimizde kullanılan şifalı bitkileri de, okuyucularımıza yararlı olacağı düşüncesiyle onları da kitabımıza ekliyoruz.

You May Also Like