Çoban Düdüğü

KEDİOTU, ÇOBAN DÜDÜĞÜ, AVŞAR OTU
ASARUM EUROPAEUM L.
(Aristolochiaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Geniş yapraklı ormanların sulak ve gölgelikli yerlerinde bulunur.
Yapısı: 10 cm. kadar yükseklikte, sürüngen kök saplı, tepesinde 2’şer parlak, derimsi yapraklarını gelecek ilkbahara kadar üzerinde bulunduran kısa saplı, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar koyu yeşil, bütün kenarlı, böbrek ile böbrek-kalp şeklinde, tırnağa benzer (tırnak otu deyimi bundan ileri gelir.) 5 cm. uzun saplı yatık tüylerle kaplıdır. Çiçekler bir evcikli ve yaprak diplerinde oluşurlar. Çiçekler dış görünüş itibariyle kahve, iç kısmı koyu kırmızıya çalan kahverengi, kenar çiçekleri basittir. Meyve 6 evcikli kutucuktur.
Kullanılan Kısımlar: Bitkinin bütünü kullanılır. Çiçek açma zamanında (Nisan-Mayıs aylarında) veya tohumların olgunlaşmasından sonra (Ağustos ayında) toplanır. Kuru veya taze halde kullanılır. Gölgede veya 40° kadar ısısı olan fırınlarda kurutulur. Kuru bitki yeşil renkte ve acı tattadır. Balya halinde paketlenir. Kabul edilen rutubet % 12’dir. Kuru, gölgeli ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: % 1 (azaron, diazaron, azaril, aldihid, l-pinen, evgenol, metilevgenol, borilasetat’dan ibaret) eterik yağ, kalbe te’sir edici glikozid, azarin alkaloidi, tanenli maddeler, reçineler, helme, nişasta vs. içerir.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki balgam söktürücü, zayıflatıcı ve sinirleri yatıştırıcı te’sirdedir. Kusmayı tahrik eder. Alkolizme karşı, öksürük, migren, baş ağrısı, çabuk sinirlenme hali vs.’de kullanılır.
Halk tababetinde histeri, dizanteri, difteri, hidrops ve buna benzer hastalıklarda kullanılır. Köksaptan haşlanmasıyla elde edilen su; dizanteri ve baş ağrısına karşı, harici olarak da cerahatli yaraların yıkanmasında kullanılır. Toz haline getirilen bitki mantar ve yaralar üzerine serpilir. Veteriner hekimlikte atlarda görülen mantar hastalığına karşı kullanılır.
Kullanılışı: Taze bitkiden 1 çorba kaşığı veya (kuru bitkiden 1 kahve kaşığı) 0,5 lt. kaynar suda 2 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer kahve fincanı içilir.
DİKKAT! ANGINA PEKTORIS HASTALIĞI OLAN KİMSELERE VERİLMEMELİDİR. BİTKİ HEM İNSANLAR VE HEM DE HAYVANLAR İÇİN ZEHİRLİDİR. DOKTOR KONTROLÜ ALTINDA KULLANILMALIDIR.

You May Also Like