Deniz Üzümü

EFEDRA, DENİZ ÜZÜMÜ
EPHEDRA DISTACHYA L. (E. VULGARIS L. RICH.)
(Ephedraceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Karadeniz sahillerinde, taşlık, kayalık yerlerde yetişen ve seyrek bulunan bir bitkidir.
Yapısı: Çok dallı, dik ve omur gövdeli küçük çalıcıktır. 50 cm. kadar yüksekliktedir. Yapraklar; 2-3’er adet, zarımsı, kaideye döl yatağı şeklinde bitişiktir. Çiçekler; sarı, ufak ve bir cinsiyetlidir. Grup halindeki erkek çiçekler daha çok ve zarımsı yapraklarla örtülüdür. Dişi çiçekler de ikişer adet olarak dal uçlarında bulunur ve 2-4’er yapraklıkla örtülü olup, tohumların olgunlaşmasıyla etlenir ve kızarırlar. İki tohumludur.
Kullanılan Kısımlar: Çiçek açma zamanında (Mayıs-Haziran aylarında) yerüstü kısımları toplanır. Gölgede veya 45° kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitkinin rengi yeşil, kokusuz ve yakıcı acı bir tattadır. Kabul edilen rutubet % 12’dir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Bitki alkaloidlerden d-psevdoefedrin, l-efedrin, metilefedrin, sepi maddeler, pirokateşin, flobafen, reçine vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Merkezi solunum sistemini uyarır, kan basıncını yükseltir. Bronş kaslarını gevşetir, gözbebeğini genişletir.
Halkımız, efedrayı nefes darlığında, kurdeşen, bronşit, boğmaca, nezle, düşük tansiyon, bazı göz hastalıkları, romatizma vs.’de kullanılır. Haricen, deri sivilcelerinde (kompres) ve burun salgısı iltihabında kullanılır.
Kullanılışı: 1 çorba kaşığı 400 gr. suda 5 dakika kaynatılır. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

You May Also Like