Eğrelti Otu

EĞRELTİ OTU
POLYPODIUM VULGARE L.
(Polypodiaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Memleketin gölgeli, kayalıklı ve rutubetli yerlerinde yetişir.
Yapısı: Bitki kahverengi pullarla kaplı, yatay sürüngen köksap kahverengi ve 40 cm. kadar yüksek olan eğreltiotu çok yıllık otsu bitkidir. Yapraklar saplı, sathı orta damara kadar adeta tüysü kesiktir. Sporanjiumlar grup halinde yaprak bölümlerinin alt kısmına iki sıra halinde dizilidirler.
Kullanılan Kısımlar: Köksaplar kullanılır. Bunlar erken kışın (Şubat ayında) veya güzün (Ekim ayında) topraktan çıkarılır. Gölgede veya 40°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitki yağ kokulu, tadı önce tatlı, sonra acılaşır. Rutubet miktarı % 13’tür. Torbalarda paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Köksap sepi ve elma asidi, gliserizin, saponinler, % 8 kadar katı yağlar, reçine, tanenler, şeker, manit, helme vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Köksap öksürüğe karşı, safra çıkartıcı, solucan düşürücü te’sirdedir. Karaciğer ve safra kesesi hastalıkları tedavisinde türlü menşe’li öksürüklere, mafsal romatizmasına, solucanlara karşı kullanılması tavsiye edilir.
Halk tababetinde nefes darlığı, basurlar, verem başlangıcı, karaciğer ve safra iltihabı, zayıflatıcı araç olarak kullanılır. Köksaplar domuzlara yem olarak verilir.
Kullanılışı: Köksaptan 1 çorba kaşığı 0,5 lt. suda 10 dakika kaynatılır, günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

You May Also Like