Fesleğen

FESLEĞEN, REYHANOTU
OCIMUM BASILICUM L.
(Labiatae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Fesleğen, bahçe bitkisi olarak her tarafta, genellikle güney bölgelerde çok yetiştirilir. Fesleğen yabani halde Asya ve Afrika’nın, tropikal ve suptropikal bölgelerinde yetişir.
Yapısı: Bir yıllık otsu bitkidir. Sap; dallı, 4 köşeli, 20-40 (60) cm kadar yüksektir. Yapraklar karşılıklı, sarımtrak yeşil, uzun saplı, yumurta biçiminde, uçları sivrice ve seyrek dişlidir. Çiçekler; beyaz, nadiren pembe veya menekşe rengindedirler. Çanak; 5 bölümlü, taç; iki dudaklı, 5 yapraklı ve erkek organlar ise 4 adettir. Çiçekler sap ve dal uçlarında, yaprak koltuklarında 6’şar adet olarak bulunur. Meyve kuru, olgunlaştıktan sonra kahve kırmızı 4 dane halinde dökülürler. Bitkinin bütününde karakteristik şiddetli bir koku vardır.
Kullanılan Kısımlar: Bitkinin topraküstü kısımları. Çiçek açma zamanında Temmuz-Ağustos aylarında toplanır. Bitki 20 cm. kadar alttan kesilir. Kalan kısımlardan tekrar yetişir. Bu suretle yılda birkaç ürün alınır. Kesilen kısımlar gölgede veya 35°’ye kadar sıcaklıktaki fırınlarda kurutulur. Kuru bitki açık yeşil renkte, karakteristik koku ve acı yakıcı bir lezzettedir. % 12 rutubete müsaade edilir. Balya veya torba halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda korunur.
Kimyevi Terkibi: (Evgenol, metilhavikol, linalool, sineol, pinen, osimen vesaireden mürekkep) eterik yağ, acı maddeler, saponin eserleri, tanenler vs.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır:
Antispastik te’siri vardır. Ağrıları keser, iltihaplanmaya karşı, terletici ve hafif uyarıcı. Mide ağrılarında ve bağırsak sancılarında, yorgunluk ve sinir buhranı (depresyon) hallerinde tatbik olunur.
Halk tababetinde, fesleğen, nefes darlığı, boğmaca, bağırsak gazları, böbrek ve mesane iltihapları, dizanteri vesairede kullanılmasını tavsiye eder. Haricen diş etleri ağrılarında (ağız çalkalamakta), taze usaresi de cerahatli orta kulak iltihabında kullanılır.
Kullanılışı: Kuru fesleğenden 2 çorba kaşığı 0,5 lt. kaynar su ile haşlanır ve 2 saat bekletilir, süzüldükten sonra günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

You May Also Like