Fındık

FINDIK
CORYLUS AVELLANA L.
(Betulaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Geniş yapraklı orman ağaçları arasında, memleketimizin Karadeniz bölgesinde bulunur.
Yapısı: İri çalı şeklinde; gövde ve dal kabukları kırmızımsı veya bozkül rengi, düz ve birçok mercimek taneleriyle kaplıdır. Yapraklar iri, kısa saplı, yumurta biçimi yuvarlak, ucu birdenbire sivrilir, kaide kısmı kalp şeklinde, ikişer dişlidir. Çiçekler bir cinsiyetli, erkek çiçekler püsküller halinde toplu silindirik ve sarkan, çiçek demetidir. Dişi çiçekler küçük, ikişer tomurcuk halinde teşekkül eder. Meyveler (fındık) ekseriya 2-5 adet gruplar halinde ve sağırsı çan biçimindedir. Şubat-Nisan aylarında çiçek açar.
Kullanılan Kısımlar: Gövde ve dal kabukları kullanılır. İlkbaharda Nisan-Mayıs aylarında soyulur. Kabuklar gölgede veya 50°’ ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru kabuklar bozkahve rengi, kokusuz ve acı tatdadır. Rutubet payı % 11 dir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Kabuklar tananlar ve henüz kesinleşmemiş maddeler ihtiva eder. Meyve iyod, demir ve bakır tuzları, yağlı maddeler, metionin, kolin, lesitin, doymamış yağ asidleri, vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: İdrar söktürücü ve sıtmaya karşı te’sirdedir.
Kabuklar halk tababetinde sıtmaya karşı, iştah açıcı, sarılık taşır (vena) kan, damar genişlemesi, prostat iltihabı, böbrek hastalıkları, karaciğer ağrıları, vesair yerlerde kullanılmasını tavsiye eder. Yapraklarda da aynı hassa vardır.
Diğer taraftan meyveler yüksek kalorili gıdadır, kansızlara, şeker hastalığına, böbreklerde ve safra kesesinde taşlara, guatr, ateroskleroz, yüksek tansiyon vs. ye karşı kullanılır.
Kullanılışı: Kıyılmış kabuklardan 1 çorba kaşığı 0,5 lt. suda 10 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır. Yapraklardan da 2 çorba kaşığı 0,5 lt. kaynar suda 2 saat bekletilir, aynı tarzda içilir.

You May Also Like