Gözlük Otu

GÖZ OTU, GÖZLÜK OTU
EUPHRASIA OFFICINALIS L.
(Scrophulariaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Memleketin her tarafında çalılıklar arasında, çayır ve meralarda bulunur.
Yapısı: 5-25 cm. kadar yükseklikte, gövdenin üstü bezimsi kıllı, siyah kahverengi, dallı bir yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar karşılıklı, dişli, yumurta biçiminde, bitişik, tüylüdür. Çiçekler beyaz, üst dudak erguvani çizgili ve alt dudak sarı beneklidir, gövdenin üst yaprak koltuklarında bulunurlar. Çanak çan gibi 4 bölümlü, taç 2 dudaklı, erkek organ 4 adettir. Meyve çok tohumlu kıllı kutucuktur.
Kullanılan Kısımlar: Saplar kullanılır. Saplar çiçek açma zamanında (Temmuz, Ağustos aylarında) toplanır. Gölgede veya 40°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitkinin sap ve yaprağı yeşil, çiçekleri beyaz veya soluk pembe renkte, kokusuz ve acı tattadır. Kabul edilen rutubet % 12’dir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Bitki aukobin glikoziti, eterik ve yağlı maddeler, tanenler, acı ve helmeli maddeler, reçine, mavi boyama, silisyum asidi vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki mide ve bağırsakların fonksiyonunu kuvvetlendirir. Mide hastalıkları (ekşimeler, geğirmeler) ve sarılık hastalığında kullanılır.
Gözlük otu halk tababetinde göz iltihapları, görmeyi düzenler, hafızayı kuvvetlendirir, ses kısıklığı, öksürük, iştahsızlık vs. hallerde kullanılır.
Haricen göz ve göz kapakları iltihapları ve göz yorgunluğunda kompres halinde (1/10) nispetinde şarap karışımında 8 gün bekletilir. Elde edilen mayi kuvvetlenme ve iştah için kullanılır.
Kullanılışı: Bitkiden 2 çorba kaşığı 0,5 lt. suda 5 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

You May Also Like