Hakiki Altınbaşak

YAHUDİ OTU, HAKİKİ ALTINBAŞAK
SOLIDAGO VIRGAUREA L.
(Compositae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Geniş ve iğne yapraklı seyrek ağaçlı ormanlar ve çalılıklar arasında, otlu ve kayalık yerlerde rastlanır.
Yapısı: 30-100 cm. kadar yükseklikte, üst kısımda dallanan çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar ise; almaşık, dip yapraklar uzun saplı, eliptik, dişli, yukarıdaki yapraklar ise; mızrak biçiminde, kısa saplı veya bitişiktir. Çiçekler (etraf çiçekler dilcikli, içeridekiler borumsudur) altın sarısı renkte, çiçek demeti sapların uçlarında bulunan çiçek tablasında grup halinde bulunur.
Kullanılan Kısımlar: Saplar; bitkinin çiçek açma zamanında (Temmuz-Ağustos aylarında) toplanır. Gölgede veya 40° kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru sap ve yapraklar yeşil, çiçek tablaları altın sarısı renkte kokusuz ve acı bir lezzettedir. Kabul edilen rutubet % 12’dir. Balya veya torbalarda paketlenir. Kuru, gölgeli ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: İncelenmemiş alkaloidler, saponinler, sepi madddeler, eterik yağ, acı maddeler, helme, reçineler, boyama maddeler, vitamin C vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki mutlak idrar söktürücü ve sıkıştırıcı (ishale karşı) te’sirdedir. Böbrek ağrıları (kronik nefrit, albümin, üremili, nefes darlığı), organizmada su birikmesi, prostat büyümesi, ishal, şeker hastalığı, kan tükürme vs.’ye tatbik olunur.
Yahudi otu halk tababetince karaciğer hastalıkları, altını kirletme, aşırı ve devamlı âdet hallerinde tavsiye edilir. Haricen su teresi (Nasturtium officinalis R. Br.) bitkisi ile birlikte kaynar su ile haşlanarak sallanan dişlere karşı ağız çalkalamakta kullanılır. Taze veya kuru yapraklar cerahatli yaraları kapamakta kullanılır. Veteriner hekimlikte; hayvanlarda görülen idrar zorluğu ve ishale karşı, yahudi otunun haşlanmış suyu içirilir.
Kullanılışı: Bitkiden 2 çorba kaşığı 0,5 lt. kaynar su ile haşlanır, 2 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

You May Also Like