Itır

ITIR, İSTANBUL ITIRI
PELARGONIUM ROSEUM Willd.
(Geraniaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Melez asıllı süs bitkisidir.
Yapısı: Bitki 2 m. kadar yükseklikte, kış, yaz yeşil, dallı, dip tarafı ağaçlanmış, uzun beyaz kıllarla kaplı yarı çalıdır. Yapraklar almaşık, 5-7 cm. derin kesik parçalı, bunlar da tüysü kesiktirler. Çiçekler düzgün değil, soluk pembe, taç yapraklarından yalnız ikisinde koyu erguvanı renkte damar bulunur. Bunlar basit siperlikte toplu bulunurlar. Meyve tek tohumlu 5 kuru kapsülden ibarettir. Bitkinin bütününde hoş bir koku vardır.
Kullanılan Kısımlar: Bitkinin toprak üstü kısımları kullanılır. Bunlar çiçek açma zamanında (Haziran-Eylül aylarında) toplanır. Toplama işi iki elde yapılır. Birinci elde bitkinin % 70’i kesilir, körpe filizler bırakılır, bunlar yapraklandıktan sonra kesilir. Toplama işinin öğleden sonra saat 4 sularında yapılması çok daha iyidir. Toplanan materyal kurutulmaz.
Kimyevi Terkibi: (l-sitronelol, linalool, geraniol, mentol, seskviterpenler, seskviterpen alkolleri, izomaslen, izovalerian ve pelargon asidinden ibaret) eterik yağ, sepi maddeler, vitamin C, provitamin A vesaire. Çiçekler boyama maddeler, pelargonin kloridi vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Kabız, kan dindirici te’sirdedir. İshal ve rahim kanamalarına karşı kullanılır.
Kullanılışı: Halk tababetinde kalp hastalarına, kan tazyiki, şeker hastalığına karşı, haricen lapa halinde cerahatli yarala konur. Yemeklere koku vermesi için aşçılıkta kullanılır.

You May Also Like