Karaağaç

KARAAĞAÇ
ULMUS MINOR MILL. (U. CAMPESTRIS L. P.P.)
(Ulmaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Dere kenarlarında, sulak vadilerde ve geniş yapraklı ağaçlarla kaplı dağ bölgelerinde yetişir.
Yapısı: 30 m. kadar yükseklikte olup dallı bir ağaçtır. Yapraklar ikişer veya üçer dişli, düzensiz, üstyüzü çıplak, düz veya pürüzlü, alt yüzü az veya çok kıllıdır. Çiçek demetleri, ağaç henüz yapraklanmadan Mart-Nisan aylarında demetçik halinde gelişirler. Çiçekler; iki cinsiyetli ve 4-5 adet olup kenar yaprakçıklar yeşil renktedir. Erkek organlar, 4-5 adet ve 1 örgenlidir. Meyve kanatlı, kenarları zarlı ve çekirdeklidir.
Kullanılan Kısımlar: Körpe dal kabukları. Kabuklar, ilkbaharda ağaca su yürümeden evvel soyulur. Gölgede veya 40° kadar sıcaklıktaki fırınlarda kurutulur.
Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda korunur.
Kimyevi Terkibi: Sepi maddeler ve kesinleşmemiş terkipler ihtiva eder. Yapraklarda baryum sülfat bulunmuştur.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Kan dindirici etkenliğe sahiptir. İshal, kanama, belsoğukluğu, rahim kanaması ve kabızlık tedavisinde de kullanılır. Haricen; sistit (mesane) iltihabında ve rahim (metriti) iltihabında tampon olarak kullanılır.
Halk tababetinde; kara ağaç yaprakları haşlama şeklinde deri sivilceleri, sirace hastalığı mide ve bağırsak ağrıları vs. yerlerde kullanılır. Haricen; cerahatli yaralara, kuru mantarlara ve çıbana karşı lapa veya kompres şeklinde uygulanır.
Kullanılışı: Ufalanmış kabuklardan 1 çorba kaşığı 0,5 litre suda 10 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

You May Also Like