Karabağ

AKASMA, FİLBAHAR, KARABAĞ, PEÇEK
CLEMATIS VITALBA L.
(Ranunculaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Ormanlarda, çalılıklar arasında ve 1500 m. deniz seviyesine kadar her yerde yetişir.
Yapısı: Uzunluğu 30 m. kadar, sapı ağaçlaşmış dallı, çok yıllık sürüngen ve tırmanıcı bir bitkidir. Yapraklar tüysü, mızrağımsı yumurta biçiminde yaprakçıkları uzun saplıdır, bunlar vasıtasıyla etraftaki eşyalara tutunur. Çiçekler beyaz, bir aradaki çiçekler süpürgemsi çiçek demetini teşkil eder. Hafif aromatik, kenar çiçekler 4 bölümlü ve çok sayıda erkek organları vardır. Meyve kırmızı kahverengi, kıllı boncuk şeklinde uzun liflidir.
Kullanılan Kısımlar: Yapraklar kullanılır. Çiçek açma zamanında (Mayıs-Haziran aylarında) toplanır. Gölgede veya 45°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Rutubet payı % 12’dir. Torba ve balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar yerlerde muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Anemenol, klematitol, saponinler, leontin, stigmasterin, incelenmemiş glikozit, seril alkolü, mirisil alkolü, melis asidi, sitosterin, trimetilamin, mumlu maddeler vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Antimikrobik, mantarları öldürücü (fungisid), idrar çıkartıcı ve terletici te’sire sahiptir. Su toplama, kalp şişkinlikleri, göz iltihapları, mesane ve zührevi hastalıklar, baş ağrısı, kemik urları (tümörlar), iştiha artışı gibi yerlerde kullanılması tavsiye edilir.
Halk tababetinde karabağ yaprakları mide ülseri, sıtma, genişlemiş vena ülseri gibi yerlerde kullanılması tavsiye edilir. Haricen gıcık, çıban ve cerahatli yaralara banyo şeklinde kullanılır. Bitkinin kökünde de aynı te’sirler vardır.
Halk tababetimizde sapın kabuk altı dokuları da kullanılır. Dövülmek suretiyle zeytinyağı ile karıştırılır (8 saat), romatizmalı yerlere ve kemik çıkıklarına (ur) konur. (Konan yerde fazla kalacak olursa deride yara açabilir, dikkat edilmelidir.)
Kullanılışı: 1 kahve kaşığı bitki 0,5 lt. kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer kahve fincanı alınır.
DİKKAT! Bu Bitki Muhtevasındaki Klematitol ve Anemenol Zehirlidirler.

You May Also Like