Karakafes Otu

KARAKAFES OTU
SYMPHYTUM OFFICINALIS L.
(Borraginaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Memleketin her tarafında, vadilerde, orman eteklerinde, sulak çayırlarda ve dere kenarlarında bulunur.
Yapısı: 1 m. kadar yüksek,-sert kıllı gövde çok yıllık otsu bir bitkidir. Köksap kısa ve kalın, kökü dallıdır. Alt yapraklar yumurtamsı mızrak biçiminde, iri, kaideye doğru daralarak kanatlı sap teşekkül eder. Üstteki yapraklar mızrak gibi, sapa bitişiktir. Çiçekler erguvani, nadiren pembe veya beyaz renkte, salkım şeklinde çiçek demeti bulunur. Çanak kaidesine kaynaşmış 5 yapraklı, boruya kaynaşmış 5 yapraklı taç ve 5 erkek organı bulunur. Meyve kuru, parlak siyah tohum halindedir, Haziran-Temmuz aylarında çiçek açar.
Kullanılan Kısımlar: Kökleriyle birlikte 2-3 yaşındaki köksaplar kullanılır. Kökler bitki uyanmadan evvel ilkbaharda (Mart ayında) veya güzün bitkinin sap kısmı solmaya başladığında (Eylülden Ekim ayına kadar) topraktan çıkarılır, yıkanır, kalın olanlar parçalanır, gölgede veya 60°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru köklerin dış kısmı koyu kahve ile incir yaprağı siyahlığında, içi beyaz ile soluk sarı renkte, kokusuz ve tatlımsı helme tadındadır. Rutubet payı % 12’dir. Kenevir kâğıt veya kâğıt torbalarda paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Laziokarpin, konsolidin, sinoglosin alkaloidleri, bundan maada (hücrelerin üremesini kolaylaştıran) alantoin, asparagin, sakaroz, gal asidi, nişasta, sepi maddeler, reçineler, helme, eterik yağ eserleri, inulin vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki hücrelerin üremesini kolaylaştırır, dokularda sağlıklı seyri hızlandırır. Zor iyileşen yaralar, gastrit, mide ve onikiparmak bağırsak ülserleri, kemik ve kemiküstü iltihaplar, yaralanma ve kanamalarda haşlama olarak kullanılır.
Karakafes otu kökleri halk tababetinde öksürük, bronşit, verem, kan kusma, burun kanaması, devamlı âdet, rahim ve akciğer kanamaları, bağırsak iltihapları (kalın bağırsak) ve kansere karşı kullanılır. Haricen çıban, burkulma, kemik kırılması, lenf bezleri şişliklerinde vs. yerlerde lapa halinde, boğaz ve ağız yaralarında gargara, sallanan diş ve dişetleri kanamalarında çalkalamakta kullanılır.
Kullanılışı: Bitkiden 1 çorba kaşığı 0,5 lt. suda 5 dakika kaynatılır, 1 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

You May Also Like