Karaman Kimyonu

KARAMAN KİMYONU
CARUM CARVI L.
(Umbelliferae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Sulak çayır ve dağ yamaçlarında yabani halde yetişir. Memleketimizin sıcak bölgelerinde kültür yetiştirilir.
Yapısı: Kökü iğ biçiminde, 1m. kadar yükseklikte, gövde köşeli, içi boş, çıplak, iki yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar ikişer-üçer tüysü, uzunca ve kısa uçludur. Çiçekler ufak, beyaz veya soluk pembe, bileşik siperlikte toplu, anakol sargısız veya yalnız 1-2 yapraklıdır. Meyve olgunlaşınca (uzunluğuna eşkenar iki yarım halinde) dökülür. Karakteristik kokulu, (Mayıs-Haziran aylarında) çiçek açar.
Kullanılan Kısımlar: Meyveler; meyveler, bitki sararınca (Temmuz başlarında) biçilir. İyice kuruduktan sonra harman edilir. Kuru meyve boz yeşil renkte, karakteristik kokulu ve tatlımsı acı bir lezzettedir. Kabul edilen rutubet % 12’dir. Torbalarda paketlenir.
Kimyevi Terkibi: (a-karvon, a-limonen, karvakrol, dehidrokarvon ve dehidrokarveoldan ibaret) eterik yağ, yağlı maddeler, albüminler, sepi maddeler, kversetin, kempferol flavonoidleri, sirke asidi, reçineli maddeler vs. içerir. Bitkinin toprak üstü kısımları kversetin, kempferol ve izoramnetin ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki iştah açıcı ve hazım organlarını kuvvetlendirici te’sirdedir. Bundan başka gaz çıkartıcı ve süt çoğaltıcı te’sirdedir. Mide-bağırsak ağrıları, düşüklüğü ve spazmı, baş ağrısı vs.’ye karşı kullanılır.
Halk tababetinde kimyon; bronşit, âdet yetmezliği, öksürürken balgam çıkmasında vesairede kullanılır. Haricen, kimyon yağı 2/100 zeytinyağı ile karıştırılarak soğuk algınlığı ve parazitlere karşı oğuşturmak suretiyle kullanılır.
Kullanılışı: Hafif dövülmüş kimyondan 1 kahve fincanı 400 gr. kaynar su ile haşlanır, 1 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

You May Also Like