Karnıyarık Otu

karniyarik-otu

Karnıyarık Otu Ve Karnıyarık Otunun Faydaları

Karnıyarık otu dünyanın pek çok yerinde yetişebilme imkanı bulan bir ot olmakla birlikte, çalımsı bir görünüşü vardır, ve boyunun da küçük olduğu belirtilmelidir. Karnıyarık otunun faydalarından yararlanmak için kullanılan bölümü: kırmızımsı renkteki, 1.5 cm ile 2 cm arasında değişen bitki tohumlarıdır.

Alternatif Tıpta Karnıyarık Otu
Karnıyarık otunun faydalarından ülkemiz geleneksel tıbbında yararlanılmakla birlikte, Çin geleneksel tıbbı; ve Hindistan geleneksel tıbbında da yararlanılmaktadır. Karnıyarık otunun meyvesinde, oldukça yüksek oranda lif bulunmaktadır. Bu nedenle, karnıyarık otunun faydaları arasında, kronikleşen kabızın tedavisinin sayıldığını belirtmemiz gerekmektedir; müshil etkisi gösterdiği belirtilmelidir. Anal fissür tedavisi, ve hemoroit tedavisi ile, bu problemlerden dolayı ameliyat olan kişilerin ameliyat sonrası yaşam sürecinde de karnıyarık otunun faydalarından yararlanmaları önerilir; bunun nedeni, karnıyarık otunun, dışkıyı yumuşatma; ve bağırsaklardan geçişini kolaylaştırma etkisinden kaynaklanmaktadır. Karnıyarık otunun meyveleri, zamk benzeri bir madde ile kaplıdır, ve bu madde, bağırsakların uyarılmasını; ve yağlanmasını sağlar. Bu sayede, atıkların bağırsaklardan daha kolay geçmesini olanaklı hale getirir…

Karnıyarık otunun faydaları arasında, huzursuz bağırsak sendromu; ve ishal tedavisinin de yer aldığı belirtilmelidir. Karnıyarık otunun bağırsaklardan geçerken, bağırsaktaki sıvıyı emdiği, ve bu sayede, bağırsakların katılığının olması gereken seviyeye geldiği; bu sayede de ishal tedavisinin olanaklı olduğu bilinmelidir.

Karnıyarık otunun faydaları arasında yer alan diğer etki ise, kalp ve damar hastalıklarının riskini azaltmasıdır. Bunu da şu şekilde açıklamamız gerekecektir: Karnıyarık otu, vücuttaki doymuş yağ oranını düşürür, ve dolayısı ile kötü kolesterolün düşürülmesi; ve buna bağlı olarak da kalp ve damar hastalıklarının riskinin azaltılması olanaklı hale gelmektedir.

Karnıyarık otunun faydalarına bakmaya devam ettiğimizde, insülin dengesini sağlamasından dolayı Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılması, bağırsak ülseri, ve mide ülseri tedavisinde kullanılması gibi etkilerden de söz etmemiz gerekecektir. Zayıflamaya da katkısı olan bitki, tokluk hissinin uzun süreli korunmasını sağlamaktadır; çünkü, yiyeceklerin bağırsaklardan daha uzun sürede atılmasını olanaklı hale getirmektedir. Bundan dolayı, karnıyarık otunun diyet listelerinde de kullanılması fayda sağlayacaktır.
Karnıyarık otunun faydaları arasında bağırsak kanseri, yani kolon kanseri riskini azaltan etkisinden de söz etmek gerekir. Çünkü karnıyarık otu, kalın bağırsaklarda bulunan toksinleri emer; ve bu sayede vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan atılımını kolaylaştırır.

Karnıyarık otunun meyvelerinin kabukları önce kurutulur; sonrasında da toz haline getirilir. Elde edilen bu tozun yedi gramı, bir bardak kaynar suyun içerisine atılır, ve bu şekilde hazırlanan karnıyarık otu çayının günde iki sefer içilmesi önerilmektedir.

Karnıyarık Otunun Yan Etkileri

Midesinde reflü problemi bulunan; ya da bağırsak hastalığı olan kişiler, ya da bu problemlerden şüphesi olanlar karnıyarık otunu kullanmamalıdırlar. Karnıyarık otunu kullananların ise, karnıyarık otunun müshil etkisi bulunduğunu unutmamaları, ve çok uzun süreli kullanım gerçekleştirmemeleri gerekmektedir. Karnıyarık otunun kullanılmasının önerilmediği bir diğer grup da, hamilelik dönemindeki kadınlarla, bebek emziren anneler, ve bebeklerdir. Vücudunda bir takım alerji belirtileri olan kişilerin de karnıyarık otu kullanımını uzun süre gerçekleştirmeleri, alerjik reaksiyonların artış göstermesine neden olabilmektedir. Bunun yanında karnıyarık otunun kullanımının ardından bir bardak su içilmesi önerilmektedir.
Karnıyarık otu kullananların çok az bir kısmında olsa da, kusma, ve bulantı etkisi gösterebileceği bilinmelidir. İlaç kullanımı gerçekleştiren kişiler de karnıyarık otunu kullanmamalıdırlar; çünkü karnıyarık otu, bağırsaklardaki emilimi geciktirmektedir; ilaçların etkisini azaltabilir.

You May Also Like