Kedi Otu

kedi-otu

Kedi otu depresif hastalıkları için dünyada en çok kullanılan değerli bir bitki. Gündelik hayatın getirdiği sorunlar; sıkıntı, stres ve depresyon birçok insanda çeşitli rahatsızlıklara yol açmaktadır. Ülkemizde 2013 yılında 30 milyon kutu antideprasan satılmış. Bu rakam ne kadar çok stres ve sıkıntı ile mücadele eden hasta olduğunu gözler önüne seriyor. Kedi otu (valerian) sinir, stres,depresyon ve uyku bozukları için dünyada en çok kullanılan ve kullanım sakıncası bulunmayan bitkilerden birisi. Kedi otunu depresyon, endişe, heyecan, obsesiflik (OCD), manik depresif hastalarda, çocuklarda gece yatak ıslatmalarında, major depresif bozukluk, nöropatik ağrı, sosyal anksiyetebozukluğu, post travmatik stres gibi durumlarda gönül rahatlığıyla kullanabilir.

Bilim insanını ikna edecek kadar etkili olabilen, Anadolu’nun her yerinde özellikle rutubetli alanlarda yetişen, tarımı çok kolay yapılabilen kedi otunu Türkiye ilaç firmalarına ham madde de dışa bağımlılığı engelleyebilecek, Türk insanına sağlık sunmak anlamında ziraatçilerimizin bir an önce fark etmesi gerekiyor.
Kediler Bu Bitkiyi Çok Seviyor
Kediotu kökleri’ kendisine has şiddetli ve özel bir kokusu vardır. Bu kokudan kediler çok hoşlanırlar. Hatta bazen kediler bu bitkinin köklerini çıkartır. Bu nedenle; botanik bahçelerinde (Avustralya ve Yeni Zelenda) yetiştirilen bu bitkiler, bir tel kafes ile korunmaya alınır. Aslında bitkiye “Kediotu” isminin verilmesinin asıl nedeni de budur.
Savaşçılar Yaralarını Sarmak İçin Kullandı
Geçmiş zamanlarda, yaraları iyileştirmek için kullanıldığı bilinmektedir. Amerikan yerlileri savaşçılarının yaraları üzerine, bitkinin taze yapraklarını ezerek hazırladıkları preparatları kullanırlardı. Kediotu’ nun kurutulmuş köklerinin öğütülmesi sonucunda elde edilen tozun da mikrop kırıcı etkisi vardır. Nevrasteni (zihinsel ve bedensel yorgunluk) ve histeri (bencillik, kapris, alınganlık) durumlarında ise, kediotu kökü kullanılması neticesinde başarılı sonuçlar alındığı görülmüştür. Yüksek kan basıncını (hipertansiyon) düşürücü bir etki de gösterir.

You May Also Like