Kedi Pençesi Otu

kedi-pencesi-otu

Kedi Pençesi Otu

Latincesi; Uncaria tomentosa olana Kedi pençesi otu Kökboyasıgiller familyasından olup, Avrupa, Kuzey Amerika ve Kuzey Asya ‘da yetişir.150 değişik türü vardır. Kökleri kullanılır. Yanındaki ağaçlara sarılarak 50 metre kadar uzayabilen, tırmanıcı, odunsu görünüşlü bir bitkidir. Küçük pembe-beyaz çiçekleriyle çekici bir görüntüsü vardır fakat köklerinin kokusu pek hoş değildir.

Kedi pençesi otu kansere karşı kullanılır mı

Bu koku kedilerin çok hoşuna gider, bitkinin toprağını kazıp kökünü çıkarmaya çalışırlar. Bu yüzden bitkiye kedi pençesi otu denmiştir. Nemli Amazon ormanlarında en çok Peru’da küçük bir bölgede ve komşu ülkelerde bulunur. Gövdenin ve köklerinin iç kısımları kullanılır.

Kedi Pençesi Otu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

2000 yıldan bu yana Peru’daki kimi kabileler bu bitkiye büyülü kutsal bir varlık olarak bakmışlar; onun gövdeleriyle ruhlarını etkilediğini düşünmüşlerdir. Bitki bilimciler bunun anlamını bitkinin tıbbi etkisinin gücüne bağlamışlardır.

Kedi pençesi otu eklem ağrılarına iyi gelir mi

FAYDALARI: Yerliler bitkiyi Sindirimi kolaylaştırıcı bağışıklık sistemini güçlendirici, iltihap giderici, kansere karşı ilaç olarak kullanılmışlardır. Eklem ve romatizma ağrılarını hafifletir, gebeliği önler, bağışıklık sistemini güçlendirir. Sinir sistemi rahatsızlıkları ve tüm vücudun rahatlatılması için en iyi sinir yatıştırıcı bitkilerden biridir.

Kedi Pençesi Otu Gebeliği Önler

Ayrıca ağrı kesici, mide yatıştırıcı, gaz giderici, teskin edici, tansiyon düşürücü ve anti bakteriyel etkilere sahiptir. Kedi pençesi otu en çok sinirlilik, depresyon, korku, endişe, sinir zafiyeti, histeri, kuruntu, vehim, sinirsel tansiyon ve uykusuzluk hallerinde etkilidir.

Kedi Pençesi Otunun Dinç ve Zinde Tutar mı

Sadece uyuma güçlüğünü tedavi etmekle kalmaz, uyku kalitesini de artırır. Kedi pençesi otu kullanan hastalar sabah gayet dinç ve dinlenmiş olarak uyanırlar, uyku hapları gibi sersemlik yapmaz. Bir ağrı kesici olarak tansiyon kaynaklı baş ağrılarında, migrende, eklem iltihabında, kas ağrılarında faydalıdır.

Kedi Pençesi Otu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir?

Hissizlik, karıncalanma, ağrı ve kas zayıflığı gibi durumlar kedi pençesi otu kullanımıyla etkili biçimde kontrol edilebilir. Ülkemizde yetişmesi için doğal koşullar bulunmayan kedi pençesi otunun kabuğunun içi sıvı özler, kapsüller ve çay yapmak için kullanılır.

Kedi Pençesi Otunun Dinç ve Zinde Tutar mı

Kedi pençesi cilde de uygulanabilir. Yetişkinlerde dikkat eksikliği tedavisinde kullanılır. Bitki çocuklardaki çeşitli sinir rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Kedi Pençesi Otu Romatizma Ağrılarına Faydalı mı

UYARI: Kedi pençesi otu, kötü kokusu az da olsa mide şikayetlerine yol açabilir. Reçeteli uyku ilaçlarının ya da sakinleştiricilerin kedi pençesi otuyla birlikte alınmaması gerekir.

You May Also Like