Kekik Otu

kekik

(DAĞ) GEYİKOTU, KEKİK OTU
SATUREJA MONTANA L.
(Labiatae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Dağların kuru ve taşlıklı yamaçlarında, genellikle kireçli yerlerde yetişir.
Yapısı: Çok yıllık otsu bir bitkidir. Anasap ağaçlaşmış ve dört köşeli dik, çiçek verici dallardan ibaret olup yüksekliği 30 cm. kadardır. Saplar genellikle ikişer karşılıklı yanları kıllıdır. Yapraklar darmızrak şeklinde, 3 cm. kadar uzunluğunda, çıplak, kenarları nokta şeklinde şeffaf bezlerle kaplıdır. Çiçekler; beyaz veya pembe menekşe renginde, iki dudaklı, 3-5 adedi aynı sapta birarada, yaprak koltuklarında toplu halde veya başak biçiminde bulunur.
Kullanılan Kısımlar: Toprak üstü kısımlar. Çiçek açmadan, çiçekte iken veya çiçek solduktan sonra toplanır. Gölgede veya 35° ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitki yeşil, karakteristik koku ve yıkıcı tattadır. % 13 kadar rutubete müsaade edilir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Carvacrol, parasimol, terpenler, kesinleşmemiş fenoldan ibaret eterik yağ, helme, C vitamini, tanenler vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki mide ve bağırsak hareketlerini tahrik eder. Balgam söktürücü te’siri vardır. Bağırsak ağrıları, yaz ishalleri, kusmaya karşı, bazı vak’alarda böbrek, karaciğer, safra ve kalp hastalıklarında da kullanılır.
Halk tababetinde yüksek tansiyona karşı, baş ağrısı, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, şeker hastalığından mütevellit, kusma ve sinirsel bayılmalarda vs. kullanılır.
Kullanılışı: Bitkiden 2 çorba kaşığı 400 gr kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.
Kültür yetiştirilen geyikotu (Satureja hortensis L.) “çübrika”nda da aynı te’sir vardır. Aynı dağ geyikotu gibi kullanılır. Baharat olarak da kullanılır.

You May Also Like