Kimyon

KİMYON
CARUM CARVI
(Umbelliferae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Yabani halde çayırlarda, ekin tarlalarında, genellikle sıcak bölgelerde yetişir.
Yapısı: Kökü iğ şeklinde, 1 m. kadar yükseklikte olan bitki dipten itibaren dallanır, köşeli, doğru ve çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar uzun saplı ve bileşik tüysüdür. Çiçekler; ufak, beyaz, bileşik, siperlikte demet halinde bulunur. Meyveler; yumurta biçiminde, kahverengi, ikili ve olgunlaştıktan sonra iki yarım halinde dökülürler.
Kullanılan Kısımlar: Meyveler (tohumlar); meyveler tam olgunlaşmadan önce toplanır. Tohumlar hep birden olgunlaşmaz. Bundan dolayı bitkinin en elverişli zamanda biçilmesi lazımdır. Bu zamanda ana saptaki meyvelerin balmumu kıvamında, açık kahve renkte olduğu vakittir. Biçildikten sonra iyice olgunlaşmasına bırakılır. Kuruduktan sonra harman edilir. Alçak yerlerde (Haziran ayında) daha yüksek yerlerde ise (Temmuz ayında) harman yapılır. Meyvelerde karakteristik koku ve tatlımsı acı bir tat vardır. Kabul edilen rutubet payı % 12’dir.
Kimyevi Terkibi: (d-a-pinen, dipenten, ß-filandren vs.’den ibaret) eterik yağ, yağlı maddeler, albüminler, şeker, tanenler vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Kimyon tohumları hazmı kolaylaştırır, safra çıkartıcı, ağrıları rahatlaştırıcı ve gaz çıkarıcı te’sirdedir.
Tohumlar halk tababetinde mide ve bağırsak ağrılarında, iştah açmada, gazlara karşı, süt annelerde süt artışında mide düşüklüğünde, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında vs.’de kullanılması tavsiye edilir. Gıda sanayiinde, mutfak işlerinde vs. kullanılır. Tohumlardan elde edilen küspesi hayvanlara çok mühim gıdadır.
Kullanılışı: Meyvelerden 1 kahve kaşığı 400 gr. kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

You May Also Like