Kırlangıç Otu

YILAN SÜTÜ, KIRLANGIÇ OTU, SİĞİL OTU, HİLALİYE
CHELIDONIUM MAJUS L.
(Papaveraceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Gölgelik, sulak ve taşlık yerlerde, çalılıklar arasında, seyrek ağaçlı ormanlarda, harap yerlerde ve orman kenarlarında bulunur. Yalnız Karadeniz kıyılarında görülmektedir.
Yapısı: Muhtevasında portakal rengi süt bulunan bitki çok yıllık otsu bir nebattır. Sapın uzunluğuna sıralanmış küt dallı, 30-50 cm. kadar yüksekliktedir. Yapraklar genellikle 5 bölümlü, ince, üst yüzü yeşil veya açık yeşil, alt yüzü mavi ile boz yeşil arası, çıplak veya seyrek kıllıdır. Çiçekler sarı, siper biçiminde çiçek demetinde toplu haldedir. Meyve eşkenar, çok sayıda tohumları bulunan iki başaktır.
Kullanılan Kısımlar: Saplar; çiçek açma zamanında (Mayıs-Haziran aylarında) toplanır. Gölgede veya sıcaklığı 60° kadar (iyi havalandırması olan) fırınlarda kurutulur. Bitki toplanırken hiçbir şekilde ezilmemelidir. Kuru bitkinin sapı yeşil, yaprakların üst yüzü koyu ve açık yeşil, alt yüzü boz yeşil, meyveler de portakal sarısıdır. Karakteristik koku burnu tahriş eder. Tadı acıdır. % 12 rutubete müsaade edilir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: (İdrar söktürücü te’sirlidir.) helidonin, homohelidonin, heleritrin, oksihelidonin, sangvinarin, protopin, spartein, berberin, helirubin vs.) alkaloidleri. Yılanüstü alkaloidleri, haşhaş alkaloidlerine eşdeğerde te’sir yapar. Merkezi sinir sistemini, düz kaslar ve kalbi paralize eder. Yılan sütünün toprak üstü kısmı daha başka eterik yağ, vitamin C, provitamin A, organik asidler, flavonoidler, saponinler vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki karaciğer fonksiyonunu tahrik eder. Antibakterial te’sir yapar, düz kasları genişletir. Karaciğer ağrıları, sarılık, safra kesesinde taş, mide (gastrit, ishal) hastalıklarında kullanılır.
Yılan sütü halk tababetinde deri veremi, tifo, gut hastalığı, solucanlar, kötü hazımsızlık, âdet hallerini tanzim sırace, basurlar vs.’ye karşı kullanılır. Bitkinin taze usaresi siğil ve sulu mantarları tedavi eder. 1/10 nisbetinde tavuk yağı ve 1/10 oranında damla sakızı ile karıştırılarak deri kanserine, sedef hastalığına, impetigo ve deri veremi (lupus eritematodes) hastalıklarına te’sirlidir.
Kullanılışı: Bitkide 1 çorba kaşığı 0,5 lt. kaynar su ile haşlanır, 1 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.
DİKKAT! YÜKSEK DOZLARDA BİTKİ ZEHİRLİDİR.

You May Also Like