Kırmızı Köpeküzümü

KIRMIZI KÖPEKÜZÜMÜ, YABAN YASEMİNİ, SOFUR
SOLANUM DULCAMARA L.
(Solanaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Gölgelik, sulak çalılıklar arasında ve ormanlarda yetişir.
Yapısı: Yarı çalı halindeki bitki sarılır veya tırmanır, dallı, köşeli, kaide kısmı ağaçlamışmış ve 2 m. kadar yüksektir. Köksap çok gelişken ve sürüngendir. Yapraklar yumurta mızrak biçiminde, bütün veya kaidesinde eşkenar ayırımlı çift yaprakçıklar bulunur. Çiçekler menekşe renginde, bileşik salkımda topludurlar. Çanak kaynaşmış 5 yapraklı, taç da kaynaşmış aşağıya sarkık 5 yapraklı ve 5 erkek organlıdır. Meyve etli, kırmızı ve çok tohumludur.
Kullanılan Kısımlar: Bitkinin yerüstü kısımları, ağaçlaşmış kısmı alınmaz. Bunlar çiçek açma zamanında (Temmuz, Haziran aylarında) toplanır, gölgede veya 40°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Rutubet miktarı % 12’dir. Torba veya balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Solanin glikoalkaioidi, dulkamarin glikozidi, atropin muadili, dulkamaratin ve dulkamar asidi, tatlı madde dulkarin, tanenler, acılık vs. ihtivâ eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki sapları idrar söktürücü, terletici ve zayıflatıcı te’sirdedir.
Halk tababetince kabıza karşı, boğmaca, nefes darlığı, su toplama, gıcık, romatizma, frengi, zatülcenb, nikris, kurdeşen, liken, sirace, düzensiz âdet, kulak ağrıları, mesane iltihabı, grip, sedef hastalığı, eksem vs. yerlerde kullanılır.
Haricen taze dövülmüş bitki 1/10 nispetinde zeytinyağı içerisinde 20 gün bekletilir. Yara, çıban, basurlar, burkulma, şişkinlikler vesaireyi yağlamada kullanılır.
Kullanılışı: Bitkiden 1 kahve kaşığı 0,5 lt. kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer bardak alınır.
Halk tababetimizde (Solanum nigrum L.) siyah köpeküzümü, beyaz çiçekli, meyveleri siyahtır. Yerüstü kısımları sara, menenjit, baş ağrısı, gece başlayan nefes darlığı, mesane ağrıları, mide ağrıları vs. yerlerde kullanılır. Kökü kırmızı köpeküzümde olduğu gibi zeytinyağında dinlendirilerek lapa halinde sedef hastalığına; haşlama halinde de diş etleri iltihap ve kabarcıklara karşı çalkalamakta kullanılır.
DİKKAT! BU BİTKİ ZEHİRLİDİR! DOKTOR KONTROLÜ ALTINDA KULLANILMALIDIR!

You May Also Like