Kişniş

KİŞNİŞ
CORIANDRUM SATIVUM L.
(Umbelliferae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Gürlüklü yerlerde yabanisi bulunduğu gibi, kültür yetiştirilir.
Yapısı: 40-70 cm. kadar yüksek, üst kısmında dallanır, içi boş bir yıllık otsu bir bitkidir. Dipteki yapraklar uzun saplı, bölümler iri, yukarıdaki yapraklar kesik sivrice tüysü bölümlüdür. Çiçekler beyaz, bileşik siperlekte topludur. Meyveler yuvarlak, sarımtırak, üzeri 5 ana ve 4 aralık çizgili, karakteristik hoş kokuludur. Bitkinin yeşil kısımları fena kokuludur, fena koku deşil aldehitten ileri gelir. Haziran-Ağustos aylarında çiçek açar.
Kullanılan Kısımlar: Meyveler (tohumlar); meyvelerin dökülmemesi için sabahın erken saatlerinde, henüz çiğ kalkmadan biçilir. Hasattan sonra bitki kurutulur ve harman edilir. Kuru tohumlar sarımtırak kahverengi, çiğnendiği zaman karakteristik koku salar ve tatlımsı tattadır. Kenevir veya kâğıt torbalarda paketlenir. Rutubet payı % 12’dir.
Kuru ve havadar yerlerde muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: (linolool- d-apinen, B-pinen, n-simol, dipenten, aterpinen, a-terpinen, terpinolen, a-felandren vs.’den ibaret) eterik yağ, borneol, gareniol, az miktarda alkaloidler, yağlı maddeler, albüminler, bornilasetat, desilaldehid, sirke ve deşil asidi vs. içerir.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki hazmı kolaylaştırır, ağrıları rahatlaştırır te’sirde olup gaz çıkartır ve öksürüğü keser.
Kişniş halk tababetinde mide ve bağırsak ağrıları, gazlar, ishal, dizanteri, öksürük, nefes darlığı, kusma, nefes borusu (trahelt), bronşit, süt artışında kullanılır.
Haricen birçok iltihaplara karşı, çıban, cerahatli yaralar vesairede lapa halinde kullanılır. Veteriner hekimlikte hayvanlarda solucanlara karşı kullanılır.
Kullanılışı: Hafifçe dövülmüş tohumlardan 1 çorba kaşığı 400 gr. kaynar suda 1 saat bekletilir, günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

You May Also Like