Koyun Otu

KOYUN OTU, KUZU PITRAĞI, ADİ KIZILYAPRAK
AGRIMONIA EUPATORIA L.
(Rosaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Memleketin her tarafında çayırlıklar ve çalılıklar arasında bulunur.
Yapısı: 1 m. kadar yükseklikte, sapı kıllı olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar almaşık, kesik, basit tüysü, dişli, alt yüzü boz, tüz tüylü ve üst yüzü koyu yeşildir. Çiçekler; sarı, ufak, başak şeklinde salkımdır. İki çanaklı, taç 5 yapraklı, 5-20 arasında erkek organı vardır. Çok sayıdaki meyve çengelli, çizgili urlar olup, 3 tohumludur. Bitki taze iken hoş kokuludur. Bal verici bir bitkidir.
Kullanılan Kısımlar: Toprak üstü kısımlar. Çiçek açma zamanında (Haziran-Ağustos aylarında) toplanır. Gölgede veya 40° kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitki yapraklarının üst yüzü koyu yeşil, alt yüzü ise boz renktedir. Çiçekler altın sarısı, kokusuz, buruk ve acı tattadır. Kabul edilen rutubet % 12’dir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Eterik yağ, sepi maddeler, nikotin asidi, acı maddeler, silikatlar vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını tanzim eder. İdrar söktürücü ve terletici te’siri vardır. Karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak bozuklukları ve şişkinliklere karşı kullanılır.
Koyun otu halk tababetinde akciğer ve deri veremlerinde, kan tükürme, basurlar, kurdeşen, nikris, ergenlik sivilceleri, ses kısıklığı ve öksürük, alta kaçırma, kalp zaafiyeti, mesane ve böbreklerde kum ayrıca alkoloid zehirlenmelerine karşı panzehir olarak kullanılır.
Haricen, ekzamalara ve göz iltihaplarına konur. Ses kısıklığı, boğaz ağrıları, bademcik iltihabında (papatya ile birlikte gargara yapılır.) Beyaz akıntı (yıkanır) vs. gibi yerlerde kullanılır.
Kullanılışı: Bitkiden 2 çorba kaşığı 400 gr. kaynar su ile haşlanır ve 2 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

You May Also Like