Kurt Otu

İT SİNEĞİ, KURT OTU
MARRUBIUM VULGARE L.
(Labiatae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Memleketin sıcak bölgelerinde gürlük aralarında, otlu, kuru ve taşlıklı yerlerde yetişir.
Yapısı: İğ biçiminde ağaçlaşmış köklü, 20-60 cm. kadar yüksek, dört köşe gövde, dalları beyaz elyaflı, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar karşılıklı, yuvarlak yumurta şeklinde dişli, kısa saplı, yüzü çıplak, altyüzü kıllı ve kabarık sinir damarları vardır. Çiçekler beyaz, omurga şeklinde, sapın ucundaki yaprak koltuklarında bulunurlar. Çanak çengelli, kıvrımlı 10 dişli, taç 5 yapraklı, 2 dudaklı, 4 adet erkek organı vardır. Meyve kuru 4 boncuk halinde dökülür. Bal verici bir bitkidir.
Kullanılan Kısımlar: Toprak üstü kısımlar kullanılır. Çiçek açma zamanında (Mayıs-Haziran aylarında) toplanır. Gölgede veya 40°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru saplar beyazımsı boz renkte, yapraklar gümüşi yeşil, çiçekler soluk sarı renktedir. Hoş kokusu ve acı tadı vardır. Kabul edilen rutubet % 14’tür. Balya halinde paketlenir, kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Eterik yağ, acı madde marubin, glikozitler, tanenler, reçine, helme, mum vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki belirli şiddette antispastik te’sire sahiptir. Bozuk kalp atışları üzerinde çok müessirdir, balgam söktürücü ve kabız verici özelliktedir.
Spazmların her türlüsüne, kalp atışlarına, kronik ishale karşı kullanılır. İt sineği halk tababetinde bronşit, adi ve boğmaca öksürüğü, nefes darlığı, karaciğer ve dalak hastalıkları, mesane ve böbrek iltihabı, düzensiz âdet, sivilceler, sıraca, bez iltihapları, basurlar, romatizma vesair hastalıklarda kullanılır. Haricen özellikle çocuklarda deri sivilcelerinde banyo şeklinde kullanılır. Veteriner hekimlikte taze dövülmüş saplar hayvanların kurtlanmış cerahatli yaralarına lapa halinde kullanılır. İçki ve parfümeri sanayiinde de kullanılır.
Kullanılışı: 2 çorba kaşığı bitki 0,5 litre suda 5 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.
Halk hekimlerimiz (Marrubium peregrinum L.) bitkisini karaciğer hastalıklarında kullanırlar.

You May Also Like