Kuş Üvezi

KUŞ ÜVEZİ, YABANİ ÜVEZ
SORBUS AUCUPARIA L.
(Rosaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Genellikle dağlık bölgelerde yetişir.
Yapısı: 3-16 m. kadar yüksek, düz, boz yeşil kabuklu ağaç veya çalıdır. Yapraklar 9-17 yapışık tüysü, eşkenar eliptik ve yapışkandır. Yaprakların üst yüzü koyu yeşil, körpe filiz ve tomurcuklar kıllı. Güzün yapraklar kızarırlar. Çiçekler beyaz, kalkanvari bileşik çiçek demetlerinde toplu bulunurlar. Çanak 5 yapraklı, taç 5 yapraklı, çok sayıda erkek organlar vardır. Meyveler olgunlaştıktan sonra turuncu sarı ile kırmızı arası renkte ve mayhoş tattadır.
Kullanılan Kısımlar: Meyveler kullanılır. Meyveler tam olgunlaştıktan sonra (Ağustos, Eylül aylarında) toplanır. Gölgede veya 70°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kabul edilen rutubet % 11 ’dir. Torbalarda paketlenir. Gölgelik ve kuru yerlerde muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: l-karotin, kriptoksantin, şekerler, vitamin C, elma, şarap, limon asitleri, sianoklozid, sepi maddeler, eterik yağ, kehribar, sorbin, parasorbinli (zehirli) asitler, pektin, boyama, acı maddeler vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki idrar söktürücü, zayıflatıcı ve romatizmaya karşı te’sirlidir. Organizmada su birikmesi, karaciğer, böbrek ağrıları (taş hastalığı), bağırsak nezlesi, ishal, dizanteri vesair yerlerde kullanılır.
Kuş üvezi meyveleri halk tababetinde su toplamada, körpe filizler deri vereminde kullanılır. Yapraklar deri sivilceler ve egzamalara karşı banyo halinde, taze yaprak ve meyveler şişkinlikler, ezilme, burkulma gibi hallerde lapa halinde kullanılır.
Aynı tesirler çiçeklerde daha az ölçüde bulunur.
Kullanılışı: 1 çorba kaşığı hafifçe dövülmüş meyveler 400 gr. suda 5 dakika kaynatılır. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır. Yaprak ve çiçekler de haşlanır (2 çorba kaşığı 400 gr. kaynar su ile) ve aynı tarzda içilir.

You May Also Like