Kuşkonmaz

KUŞKONMAZ
ASPARAGUS OFFICINALIS L.
(Liliaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Deniz seviyesine 1000 m. kadar olan, otlak ve çalılıklar arasında nadir olarak bulunur.
Yapısı: Çok yıllık otsu bir bitkidir. Sap; ince, düz, üst kısımda dallanır. 40-50 cm. kadar yüksekliktedir. Köksap; etli, yatay, az damarlıdır. Küçük pullar halindeki yaprak koltuklarında hakiki yaprak yerine kaim filokladlardan şekil değiştiren ince yeşil dallar, omur şeklinde demetçikler teşekkül eder. Bitki ufak iki evcikti gösterişsiz çiçeklerdir. Meyve kırmızı çilektir.
Kullanılan Kısımlar: Sap ve köksaplar kullanılır. Toprak üstü kısımlar çiçek açma zamanında (Nisan ayında) toplanır. Gölgede veya 40° kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitki yeşil renkte, kokusuz, az acı tattadır. Kabul edilen rutubet % 12’dir. Torba veya balya halinde paketlenir. Köksaplar (Ekim ayında) veya ilkbaharda (Mart-Nisan aylarında) çıkarılır. Yıkandıktan sonra gölgede veya 45° kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Torbalarda paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Saplar tirozin, esparagin, vitamin C, kehribar asidi vs. ihtiva eder. Köksap, asparagin arginin, yağlı maddeler, helidon asidi, bir saponin vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Kuşkonmaz idrar söktürücü ve kalp hareketlerini geciktirici bir etkidedir. Madde mübadelesini tahrik eder, kan damarlarını genişletir ve tansiyonu düşürür. Organizmanın su toplaması, kalp bozuklukları, dalak ve karaciğer hastalıkları ve prostat büyümesine karşı kullanılır.
Halk tababetinde; şeker hastalığı, deri ekzemaları, idrar zorluğu, mesanedeki veya böbreklerdeki taş, kum, dizanteri, süt annelerin sütlerinde artış sağlamak vs. için kullanılır. Meyveleri haşlayarak elde edilen şifalı su basurda kullanılır. Veteriner hekimlikte hayvanların süt verimlerinde artış sağlamak için, yemlere karıştırılır.
Kullanılışı: Kıyılmış saplardan 2 çorba kaşığı 0,5 lt. suda 5 dakika, köksaplar kökleriyle birlikte 10 dakika kaynatılır. Bunlardan 1 çorba kaşığı alınır. Haşlamadan günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.
DİKKAT! BÖBREKLERİNDE İLTİHAP OLANLAR KUŞKONMAZI KULLANMASINLAR.

You May Also Like