Nane

nane-

NANENİN ÖZELLİKLERİ
Ballıbabagiller familyasında Mentha cinsine ait bir bitki olan nane, yaklaşık 30’a yakın farklı türe verilen ortak bir isimdir. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açan bitki, kuru ya da yaş olarak tüketilebilir.Anavatanı Akdeniz sahilleri olan bitki bugün pek çok yöre de yetiştirilir. Kuru ve yaş olarak tüketilmesi dışında  baharat olarak da kullanılabilir. Sağlık açısından pek çok faydası olan bitkinin kurutulması durumunda çay olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
NANENİN FAYDALARI
İştah açar.
Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir.
Strese ve baş ağrısına iyi gelir.
Spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır.
Ateşi düşürür.
Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır.
Sindirimi kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür.
Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.
Ülsere ve mide yanmasına iyi gelir.
Kusmayı, mide bulantısını ve ağrısını önler.
Grip, bronşit gibi soğuk algınlıklarında ve öksürükte faydalıdır.
Diş ağrısını ve ağız kokusunu giderir.
Anne sütünü arttırır.
Sinirsel iktidarsızlığa iyi gelir.
KOZMETİK SEKTÖRÜNDE NANE
Nane bildiğimiz gibi ferahlatıcı bir etkiye sahip. Gıda ve ilaç sektöründe de kullanılan nane güzelliğimizin de yardımcısı. Nerde olursak olalım bir tutam taze veya kuru nane kokusu bizi rahatlatmak ve canlandırmak için idealdir.
İster çalışan bayan ister ev hanımı olsun gün içi aktif olduğunuzdan cildi yenileyip ferahlatacak yeterli zaman bulamayabilirsiniz. Özellikle çalışan bayanlar için faydalı olan bu iksirle cildinize harcayacağınız zaman azalmış olacak ve gençleşip canlılığa kavuşacaksınız.
Nasıl Hazırlarnır?
Nane maskesini yapmak oldukça kolay. Bir tutam kadar taze naneyi sıcak su ile bir kabın içinde demlemeye bırakın. Daha sonra bir çorba kaşığı demlenmiş nane ile günlük olarak kullandığınız bir bakım kremini karıştırarak yüzünüze uygulayın. Artık bekleme zamanı. Yaklaşık 10 – 15 dakika sonra maskeyi temizleyebilirsiniz. Gün aşırı kullanım cildinize çok faydalı olacaktır. Şimdiden iyi eğlenceler…
NERELERDE YETİŞİR
Nane, mutedil iklimlerde iyi yetişir. Yağışları yeterli ve dağılışının da iyi olmasını ister. Devamlı bulutlu havalardan çok, güneşli ve az bulutlu havalardan hoşlanır. Taban suyu yüksek olan yerlerde ve sulanabilen kurak bölgelerde yetiştirilmesi mümkündür.
Nane, pratik olarak her türlü toprakta yetişebilir. Fakat, toprağın normal düzeyde nem içermesi şarttır. Genellikle kumlu tınlı, kireçce fakir , nötr ve zayıf alkali, azotlu, organik maddece iyi durumlu ve nispeten tuzlu topraklarda yetişmektedir. Çok asitli topraklar, ekimden önce kireçlenmelidir. Çamurlu topraklar, nane tarımı için uygun değildir. Nanenin yetişmesi için uygun olan topraklar; soğan kereviz lahana vb. Sebzelerin yetiştirilmesinde de kullanılan, iyi drene edilmiş, gübreli topraklardır. Bu topraklar, kuvvetli ve hızlı gelişmeyi sağlayan besin elementlerini içerirler. Ayrıca; patates, mısır yetiştirilen kumlu, çakıllı, kuvvetli ve çok verimli topraklar nane tarımı için uygundur.
NANENİN HİAYESİ
Nanenin anavatanı Akdeniz bölgesi, özellikle Anadolu ve Mısır’dır. Bazı tiplerine İran, Hindistan’da rastlanır. Anadolu’da yapılan araştırma gezilerinde, yabani nanelerin Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgesinin dağlık kesiminde yetiştiği tespit edilmiştir. Naneye ait en eski tarihi belgeler, bitkinin M.Ö.1200–600 yıllarında Mısır mezarlarında bulunduğunu gösterir. Çok eski bir Alman yazar KONRAD VON MECENBERG, mide rahatsızlığında ve diş etleri ağrıdığı zaman, nane yemeyi önermiştir. Nanenin orta çağda Avrupa bahçelerinde yetiştirildiği bilinmektedir

You May Also Like