Nar Ağacı

nar

NAR AĞACI
PUNICA GRANATUM L.
(Punicaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Memleketin sıcak bölgelerinde, bahçelerde kültür yetiştirilir. Vatanı Güneybatı Asyadır.
Yapısı: 5 m. kadar yüksek çalı veya bodur ağaçtır. Yapraklar karşılıklı, parlak, derimsi, eşkenar eliptik, bütün kenarlıdır. Çiçekler büyük, kor kırmızısı, tek veya 2-5adedi bir arada üstteki yaprakların koltuklarından çıkarlar. Çanak (6-9) bölümlü, derimsi ve kırmızımtırak renkte, taç 5 yapraklı ve çok sayıda erkek organı bulunur. Meyve iri, kabuk sert derimsi, sulu, mayhoş tatta, ince zarlı kabuklarla ayrılı kırmızı çekirdeklerle dolu, çok evlidir. Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açar.
Kullanılan Kısımlar: Olgun meyve kabukları kullanılır. Kabuklar Eylül-Ekim aylarında toplanır. Gölgede veya 45°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru kabuklar sarı kahverenginde, kokusuz ve acı tattadır. Kabul edilen rutubet % 11’dir. Torbalarda paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: % 12 kadar tanenler, dal asidi, reçine, mum, alkaloitlerden psevdopeleterin, metilizopeleterin, izopeleterin, vitamin C, vs. Çiçekler punisin ihtiva eder. Dal ve gövde kabukları ile köklerde betulin asidi ve alkaloitlerden başlıca peletrin keşif edilmiştir. Peletrin şerit ve solucanlara karşı kullanılır.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Kabız verici ve şeritleri öldürücü te’sirdedir. Kordela şeklindeki şeritleri düşürücü, mide ve bağırsak bozukluklarında kabız ilacı olarak verilir.
Nar kabukları halk tababetinde ishale, dizanteri, kan tükürme, kan işeme, aşırı âdet, mide ve bağırsak iltihapları vs.’de kullanılması tavsiye edilir. Haricen beyaz akıntıda (yıkamakta) diş etleri ve bademcik iltihaplarında gargara olarak kullanılır.
Kullanılışı: Kabuklardan 1 çorba kaşığı 0,5 lt. suda 10 dakika kaynatılır, günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır. Şeritlere karşı: 50 gr. kabuk 700 gr. suda 20 dakika kaynatılır (eksilen su tamamlanır), yemekten evvel 3 kere 10 dakikada bir çay bardağı alınır, 1 saat sonra İngiliz tuzu alınır, (şeritlerin suya yapacakları te’sire karşı suya kireç kaymağı katılır).

You May Also Like