Ökseotu

okse-otu-viscum-album-

ÇEKEM, GÖKÇE, BURÇ, ÖKSEOTU
VISCUM ALBÜM L.
(Loranthaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Meyve ve geniş yapraklı ağaçların dallarında bulunur.
Yapısı: Adeta kürevî koronlu, küçük, daima yeşil olan bitki, köke benzer yapılışı sayesinde, yarı asalak halde meyve ve diğer ağaçların dallarına musallat olarak yetişir. Sap 50 cm. kadar yüksek, yaba şeklinde dal salar, dallar da dallanır. Yapraklar soluk yeşil, derimsi, karşılıklı ters yumurta şeklinde, geniş mızrak biçimi ile dar mızrak arasıdır. Üstteki yapraklar gövdeye bitişiktir. Bitki iki evciklidir. Çiçekle bir cinsiyetli olup (5-6) kadarı bir arada olmakla beraber dal diplerinde bulunurlar. Meyve; yuvarlak, sulu bir çekirdekli yalancı çileğe benzer, 8-10 mm. çapında bezelye tanesi büyüklüğündedir. Meyveler önce yeşil, olgunlaşınca beyaz veya saydamdır. Mart-Nisan aylarında çiçek açar.
Kullanılan Kısımlar: Yaprakları ile körpe dallar; iğne yapraklı ağaçlarda yetişenler Eylül ayından Mart ayına kadar olan devrede, 25 cm. alttan kesilir. Temizlendikten sonra gölgede veya 45°’ye kadar sıcaklığı olan fırınlarda kurutulur. Kuru çekem yeşilimtırak sarı renkte, kokusuz, az buruk tattadır. % 12’ye kadar rutubete müsaade edilir. Kâğıt veya kenevir torbalarda veya balya halinde paketlenir. Gölgede, kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Viskotoksin, vissin, koline muadil madde, norviskalbin, viskalbin, tiramin, inozit, urson, yağlı maddeler, vitamin C, provitamin A, reçine ve sepi maddeler vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Kan basıncını (tansiyon) hissedilecek derecede düşürür. Kan dindirici etkiye sahiptir. Sinir sistemi hastalıklarında (Genellikle sara hastalığının bazı şekillerinde) yardımcı ilaç olarak kullanılır. Huş ağacından toplanan çekemde yukarıdaki hastalıklardan başka, çocuklarda görülen spastik durumlar, baş ağrısı, nevralji, rahim kanamaları, devamlı ve ağrılı adet kanamaları ve burun kanamalarında tedavi edici etkiye sahiptir.
Halk tababetinde; irade dışı titreme, dalakta meydana gelen hastalıklar, emzikli annelerde meydana gelen süt yetersizliği vs.de kullanılır. Meyveler; baş dönmesi, boğmaca şişlikler ve urlara uygulanır.
Kullanılışı: İnce kıyılmış çekem yaprak ve dallarından bir çorba kaşığı 0,5 litre suda 10 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra günde üç defa yemeklerden evvel bir kahve fincanı alınır. Meyvelerden de yemek sonraları 1-2 adet az su ile alınır. Zehirli olduğundan dolayı devamlı alınmamalıdır.

You May Also Like