Ot Çayı

OT ÇAYI, MAKEDONYA ÇAYI
SIDERITIS SCARTICA GRISEB.
(Labiatae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Pirin dağının yüksek kireçli topraklarında, güney kısmında yetişir.
Yapısı: 50 cm kadar yüksek, doğru veya az doğru beyaz tüylü, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar karşılıklı, bitişik veya kısa saplı, uzunca eliptik ile uzunca mızrak arasıdır. Çiçekler sarımtırak, omurlu başak şeklindeki çiçek demeti limon sarısı, zarımsı gonca koltuklarında bulunur. Çan şeklinde borumsu çanak, hafif 5 bölümlüdür. Taç iki dudaklı, erkek organlar 4 adettir.
Kullanılan Kısımlar: Toprak üstü kısımlar kullanılır. Bunlar çiçek açma zamanında (Haziran, Temmuz aylarında) toplanır. Gölgede veya 35°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitkiler beyazımsı sarı, hoş kokulu ve hafif acı tattadır. Kabul edilen rutubet payı % 11 ’dir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda korunur.
Kimyevi Terkibi: Eterik yağ, tanenler ve bazı incelenmeyen terkipleri ihtivâ eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Öksürük dindirici, iltihaplı salgı bezlerini yumuşatıcı te’sirdedir. Her türlü öksürük, bronşit, bronşlu nefes darlığı vesaireye tavsiye olunur.
Pirin çayı halk tababetinde emfisem, angina pektoris, boğaz ağrısı vesaireye tavsiye edilir.
Kullanılışı: 3 çorba kaşığı bitki 1 lt. suda 3 dakika kaynatılır. Yemeklerden evvel günde 3 defa birer çay bardağı alınır, gündüzleri su yerine de içilir. Hoş kokulu olmasından dolayı kış günleri çay yerine kullanılır.

You May Also Like