Peygamber Çiçeği

PEYGAMBER ÇİÇEĞİ, MAVİ KANTARON, GÖKBAŞ
CENTAUREA CYANUS L.
(Compositae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Ekili tarlalarda muzur ot olarak ve diğer yerlerde yetişir.
Yapısı: 15-60 cm. kadar yüksek, hafif örümcek ağımsı beyazımsı kıllı, dallı bir yıllık otsu bitkidir. Yapraklar ufak, dip yapraklar lir şeklinde kesik veya bütün, sap yaprakları uzunca mızrak biçiminde olup dip yapraklara benzerler, beyazımsı kıllı olduklarından bozbeyaz olarak görünürler. Çiçekler koyu gökmavisi renkte olup çiçek demetleri tablasında toplu halde bulunurlar. Kenar çiçek yaprakları daha iri, bölümler huni şeklinde fakat aynı büyüklükte değildir, meyve vermezler. İçerideki yapraklar dar borumsu, meyve verirler. Meyve boz veya sarımtırak boz renkte, tohum eşkenar, ucunda tüylerden bir demetcik bulunur. Bal verici bir bitkidir.
Kullanılan Kısımlar: Çiçek tablaları kullanılır. Çiçek açma zamanında (Mayıs Haziran aylarında) toplanır. Gölgede veya 35° ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru çiçek mavi renkte, kokusuz, hafif buruk tatdadır. Rutubet miktarı % 10 dur. Kontrplak kasalarda paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Bitki sentuarin, sikorin, sianin glikozidleri, pelergoninhlorid, mum, boyama, helme, tuzlardan başlıca mangan ve potasyum, flavon ürünleri, tanenler vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: İdrar söktürücü ve yumuşatıcı te’sirdedir. Halk tababetinde boğmaca, nefesdarlığı, hazımsızlık, su toplama, sarılık, boğaz iltihabı, böbrek iltihabı vesairede kullanılır.
Haricen deri sivilceleri ve yaralarda lapa halinde, 5:100 nisbetinde sulu haşlama şeklinde gözlerde perdeye banyo ve yaralanmalarda yıkamada, su ve sirkeli haşlama kepek ve saç dökülmesinde kullanılır.
Kullanılışı: Peygamber çiçeğinden 1 çorba kaşığı 400 gr. kaynar su ile haşlanarak 2 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.
Halk hekimlerimiz peygamber çiçeği soyundan: (Centaurea difusa Lam.) çiçeği ateşli sıtmalı hallerde kullanılır. (Santaurea stoebe L.) tabak süpürgesi aynı hastalıklara kullanıldığı gibi tabakhanelerde de kullanıldığından bitkiye bu ad verilmiştir.

You May Also Like