Pire Otu

pire-otu

Pire Otu
Bileşikgiller familyasındandır. 25-30 cm. boylanabilen çok yıllık otsu bitkidir. Ortada sarı tüpsü ve yanda soluk ya da koyu pembe dilsi çiçekleri papatyanınkine benzer. Bu çiçeklerin bileşiminde yüzde 5 oranında uçucu yağ ile sabit yağ, reçine ve piretrin adlı madde bulunur. Piretrin; pire, kene vb. kan emici hayvanlar için çok zehirli; insan, kedi, köpek vb. için az zehirlidir. Piretrin kan emici hayvanlara değince öldürücü etkisini gösterir. Bu nedenle pireotunun çiçekleri toplanır ve kurutulur.
El değirmenlerinde öğütülüp toz haline getirilir. Eskiden Erzurum Oltu ilçesinde piyasaya çıkarıldığı için Oltuotu adıyla tanınmıştır.
Pire Otunun Faydaları
Bu ilaç özellikle pirelere ve öteki böceklere (sözgelişi hamamböceği, tahtakurusu, kene, karınca ve örümceklere) karşı evlerde gerekli yerlere serpilerek kullanılır.
Pire otu; adet düzenleyici ve ateş düşürücü olarak, baş ağrısı, kulak çınlaması ve baş dönmesine karşı ve doğumlarda karşılaşılan güçlüklere karşı kullanılmaktadır. Söz konusu ekstreleri üzerinde yapılan kimyasal, klinik ve biyolojik çalışmalar sonucunda bu bitkinin antimigren, antienflammatuar, antitümör, anti-ülser, antimikrobiyal, insektisit özellikler gösterdiği kesinlik kazanmıştır. Böcek öldürücü etkilere sahiptir. Bit, pire ve kene gibi zararlılardan kurtulmaya yardımcı olur. Sivilce ve kaşıntılı deri hastalıklarına karşı da faydalıdır.
YETİŞME ALANLARI
Pire otu, (Tanacetum), çok yıllık, otsu bir bitki cinsi. Genelde Asya ve Avrupa’nın birçok yerinde yetişir. Dünyada vahşî yaşamın görüldüğü birkaç başka bölgede de rastlanabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Colorado, Montana, Washington ve Wyoming eyâletlerinde bu otun ekimi, ve yetiştirilmesi sağlığa zararlı olduğu gerekçesi ile yasaktır.
Anayurdu Kafkasya olup ülkemizde Erzurum yaylalarında yetişmektedir.

You May Also Like