Sarı Kantaron

SARI KANTARON, BENEKLİ KILIÇ OTU
HYPERICUM PERFORATUM L.
(Hypericaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Kuru, güneşli, otlak yerlerde, çalılıklar arasında, seyrek ağaçlı ormanlarda, sürülmemiş tarlalarda ve deniz seviyesine 2000 m. kadar olan her yerde bulunur.
Yapısı: Köksaplı, çok yıllık otsu bir bitkidir. Sap 1 m. kadar yükseklikte, dik, yuvarlık veya iki yanlı (köşeli), çıplak ve üst kısımda dallanır. Yapraklar karşılıklı, gövdeye yapışık, eliptik, şeridimsi ile yumurta biçimi arası, bütün kenarlı, siyah, şeffaf benekli, koltuklarında kısa saplı dallar vardır. Çiçekler; iri, sarı ile turuncu arası, kalkanvarî, toplu, süpürgemsi çiçek demetidir. Çanak; 5 bölümlü, taç; 5 yapraklı, yapraklar siyah ve kırmızımsı nokta şeklinde ve uzunca bezlerle bezenmiştir. Meyve 3 evcikli, çok tohumlu kapsül şeklinde olup içerisinde portakal renginde bezimsi torbacıklar bulunur.
Kullanılan Kısımlar: Saplar; saplar çiçek açmadan evvel veya tam çiçekte iken (Haziran-Ağustos aylarında) toplanır. Gölgede veya 45° kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitkinin yaprakları maviye çalan yeşil ve çiçekleri sarı renkte, karakteristik kokulu ve buruk bir lezzettedir. Kabul edilen rutubet % 12’dir. Balya halinde paketlenir. Kuru, gölgeli ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Bitki hiperisin, psevdohiperisin, protopsevdohiperisin, hiperikodehidrodiantron, frangulaemodinantranol, hiperozid, rutinkversitrin, izokversitrin, kversetin, terpenler ve seskviterpenlerden ibaret eterik yağ, başlıca pirokateşinler, karotin ve kolinden ibaret sepi maddeler, alkaloid eserleri, sarı boyama, vitamin C vesaire ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Sarı kantaron en çok kullanılan bitkilerdendir. Antimikrobik bir te’sire sahiptir. Yaraların çabuk iyileşmesini kolaylaştırır, sinirleri sakinleştirir, idrar söktürür, solucan düşürücü te’sire sahiptir. Sindirim organları hastalıkları (mide ekşimesi, mide ülseri, gastrit) böbrek ve safra taşlarına karşı da kullanılır.
Sarı kantaron halk tababetinde kan tükürme, romatizma, basurlar, beyaz akıntı, ishal, alta kaçırma, aşırı âdet, verem vs.’ye karşı kullanılır. Taze sap veya çiçekler yağlı tentür (1/10 nisbetinde zeytinyağında 40 gün bekletilerek) halinde yanık yaralara, mide ülserine, çıban, eklem burkulması ve romatizma gibi yerleri yağlamakta kullanılır.
Kullanılışı: Bitkiden 2 çorba kaşığı 0,5 lt. suda 5 dakika kaynatılır günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

You May Also Like