Sarı Kokulu Yonca

SARI KOKULU YONCA, YARA OTU
MELILOTUS OFFICINALIS L. LAM.
(Leguminosae-fam.)
Bulunduğu Yerler: İşlenmiş topraklarda, otlu ve sulak yerlerde, yol kenarlarında ve deniz seviyesine 1000 m. kadar her yerde bulunur.
Yapısı: 0,3-1,2 m. yüksekliğinde, saplar dallı, iki yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar almaşık, 3 bölümlü, eliptik, kaidedeki yan gonca yapraklar uzun saplı, kenarları dişli, eliptik 3 bölümlüdür. Çiçekler; sarı, gövde ve dal uçlarında birkaç salkım çiçek demeti halindedir. Meyve fasulye şeklinde, 1-4 adet yeşile çalan sarı renkte tohumlardan mürekkeptir. Bal verici bir bitkidir.
Kullanılan Kısımlar: Yer üstü kısımlar. Bitki çiçek açma devresinde (Haziran-Ağustos aylarında) toplanır. Toplama esnasında beyaz yonca (Melilotus albus Desr.) ile çiçekleri beyaz ve küçük yapraklı yonca (M. Parviflorus M.) ile karıştırılmamalıdır. Bu bitkinin çiçekleri sarı, daha ufak ve alttaki yaprakların goncaları belirsiz dişlidir. Toplanan saplar gölgede veya 40° kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru yapraklar hoş (kumarin) kokulu, sap ve yapraklar yeşil, çiçekler; sarı, tuzlu, acı bir tattadır. Kabul edilir rutubet payı % 14’tür. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Kumarin, kumarin asidi, melilotin asidi, melilotozid glikozidi, albüminli maddeler, eterik yağ, flavonlar, sepi ve helme (sümüklü) maddeler, reçineler vs.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki; sinirleri yatıştırıcı ve uyutucu te’sirdedir. Bundan başka; ağrıları sakinleştirici ve anti spastik özelliğe de sahiptir. Baş ağrısı, nevrasteni, histeri, klimakterik (buhranlı yaş devresi) bozukluklar ve bağırsak ağrılarında kullanılır. Çeşitli sebeplerden mütevellit iltihap ve çıbanlara karşı özel bir etkisi vardır.
Halk tababetinde nefes darlığı, bağırsaklarda gaz, emzikli annelerde süt artışı, yetersiz ve ağrılı âdet halleri gibi hastalıklarda da kullanılır. Haricen; kokulu yonca, emziren annelerin meme uçları iltihapları, böcek sokmalarından ileri gelen şişkinlikler, basurlar, kirpik iltihabı, rahim şişmeleri vs. hallerde lapa halinde uygulanır. Bitki tedavi aracı olmaktan başka tütün sanayiinde ve süt mamulleri imalatında da kullanılır.
Kullanılışı: Bitkiden 1 çorba kaşığı 300 gr. kaynar su ile haşlanır, 2 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

You May Also Like