Siyatik Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Siyatik Nedir?

Siyatik siniri vücuttaki en uzun ve en kalın sinirdir. Genişliği 2 cm kadardır. Siyatik siniri tek bir sinir değildir. Omurilikten ayrılan beş sinir kökünden gelen bir sinir demetidir.

Siyatik sinirinin yaralanması, sıkışması veya tahriş olmasından kaynaklanan sinir ağrısına siyatik denmektedir. Ağrıya ek olarak sırt veya kalçada, bacağa da yayılan karıncalanma veya uyuşukluk olabilir. Daha şiddetli belirti ve ağrıların görülmesi de mümkündür.

Siyatik Neden Olur?

Siyatik genellikle omurgadaki siyatik sinirine baskı yapan fıtıklaşmış (veya şişmiş) bir diskten kaynaklanır. Bazen siyatiğin nedeni belirlenemeyebilir. Ancak siyatik siniri üzerindeki baskının diğer nedenleri arasında şunlar olabilir:

 • Obezite
 • Kötü duruş
 • Garip oturma pozisyonu
 • Tümör
 • Apse
 • Kan pıhtısı
 • Herhangi bir sinir bozukluğu

Lumbago Siyatik Nedir?

Lumbago, bel bölgesindeki ağrıyı tanımlayan eski bir tıbbi terimdir.

Siyatik ile birlikte görülen Lumbago sırtın alt bölgesinde büyük bir ağrı oluşmasıdır. Ancak çoğu durumda insanlar bunun siyatik ile birlikte Lumbago belirtisi olup olmadığını anlayamazlar çünkü ağrının kaynağını tespit etmek zordur.

Siyatik Belirtileri Nelerdir?

 1. Siyatik Ağrısı 

Sinir yolu boyunca hemen hemen her yerde olabilir. Özellikle belden kalçaya, uyluk ve baldırın arkasına kadar bir yol izlemesi muhtemeldir.

Ağrı hafif bir ağrıdan keskin, yanıcı bir ağrıya kadar değişebilir. Bazen sarsıntı veya elektrik çarpması gibi hissedilebilir. Öksürme, hapşırma veya uzun süre oturmak daha kötü olabilir. 

 • Uyuşukluk: Sırtın veya bacağın etkilenen bölgelerinde oluşan his kaybıdır. Bunun nedeni sırt veya bacaktan gelen sinyallerin beyne ulaşmada zorluk yaşamasıdır. Bacağın bir kısmı ağrırken diğer kısmı uyuşukluk hissedebilir.
 • Karıncalanma
 1. Kas Zayıflığı: Ciddi bir semptomdur. Bu, kas komut sinyallerinin sırt veya bacaktaki hedeflerine ulaşmada zorluk yaşadığı anlamına gelir.
 2. İdrar veya Dışkı Kaçırma: Bu çok ciddi bir semptomdur. Bu, mesaneyi ve bağırsakları kontrol eden sinyallerin hedeflerine ulaşmadığı anlamına gelir.

Siyatik Hangi Yerde/Bacakta Olur?

Genellikle siyatik vücudun yalnızca bir tarafını etkiler. Bunun nerede olacağı önceden bilinemez.

Siyatik tedavisi

Siyatik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sebebe bağlı olarak, daha hafif siyatik vakaları genellikle kendi kendine tedavi ile iyileşir.

Evde Uygulayabileceğiniz Tedaviler

Buz Uygulaması:

Soğuk veya buz paketleri, siyatik ağrısı başladıktan ilk birkaç gün boyunca ağrı ve şişliğin azalmasına yardımcı olabilir. Bunun için bir buz torbası veya bir torba dondurulmuş sebze kullanılabilir. Ancak soğuktan dolayı ciltte oluşabilecek yaralanmaları önlemek için bunlar daima bir havlu ile sarılmalıdır. Günde birkaç kez, 20 dakika boyunca soğuk uygulanmalıdır.

Sıcak Uygulama:

Soğuk veya buz kullanımının ilk birkaç gününden sonra, ısıtma yastığına veya sıcak komprese geçilmelidir. Bir seferde 20 dakika boyunca ısı uygulayın. Hâlâ ağrınız varsa, sıcak ve soğuk paketler arasında geçiş yapın; hangisi seçenek rahatsızlığınızı en iyi şekilde giderirse onu uygulayın.

 

Reçetesiz Satılan İlaçlar: 

Genellikle steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) tercih ediliyor. Bu ilaçlar ağrıyı, şişliği ve iltihabı azaltırlar.

Esneme ve fiziksel Aktivite:

Bel ağrısı konusunda deneyimli bir eğitmenden doğru bir şekilde esnemeyi öğrenmek ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir. Bunun için çeşitli siyatik egzersizleri uygulanabilir.

Kendi kendine bakım tedavisi uygulandıktan birkaç hafta sonra yardımcı olmazsa, bir sağlık uzmanıyla görüşülmelidir.

NOT: Uyuşma, karıncalanma veya kas güçsüzlüğü ile birlikte orta ila şiddetli ağrı, profesyonel tıbbi bakım gerektiren semptomlardır. 

Siyatik Ağrısının Medikal Tedavisi Nedir?

Reçeteli İlaçlar:

Ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve diğer ilaçlar siyatik sinir bazlı ağrılarda kullanılan ilaçlardır.

Fizik Tedavi:

Fizik tedavinin amacı sinir üzerindeki baskıyı azaltarak siyatik ağrısını azaltan egzersiz hareketleri bulmaktır. Seçenekler arasında esneme egzersizleri veya yürüyüş, yüzme veya su aerobiği gibi düşük etkili aktiviteler yer alır.

Omurga Enjeksiyonları:

Kortikosteroid gibi enjeksiyonlar kısa süreli (genellikle üç aya kadar) rahatlama sağlayabilir. 

Tamamlayıcı ve Diğer Tedavi Seçenekleri

Standart tıbbi tedaviler veya ilaçların siyatik konusundaki yetersizliğinden dolayı alternatif tedaviler giderek daha popüler hale gelmektedir.

Bunlar arasında;

 • Omurga ayarlamaları
 • Yoga
 • Akupunktur
 • Kayropraktik 
 • Masaj terapisi gibi terapi modelleri yer alır.

Siyatik Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Siyatiğin bazı nedenleri önlenebilir ancak diğerleri öngörülemeyen veya bilinmeyen nedenlerle ortaya çıkar. Önlenemeyen nedenlerden dolayı bunların ortaya çıkma riskini azaltmak hâlâ mümkün olabilir.

Siyatiğin önlenmesine veya oluşma riskinin azaltılmasına yardımcı olacak olan öneriler:

 • Duruşunuzu koruyun 

Otururken, ayakta dururken, nesneleri kaldırırken ve uyurken iyi duruş tekniklerini izleyin.

 • Tütün ürünlerini kullanmayı bırakın (veya başlamayın)

Herhangi bir kaynaktan gelen nikotin (elektronik sigara dahil), kemiklerinize giden kan akışını azaltır, bu da omurganızı ve onun çeşitli bileşenlerini zayıflatabilir.

 • Sizin için sağlıklı olan bir kiloya ulaşın ve onu koruyun

Diyetisyeniniz, nasıl ve ne kadar yemek yiyeceğiniz ve fiziksel aktivite yapacağınız konusunda size rehberlik edebilir. Kemik sağlığı için de yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini aldığınızdan emin olun.

 • Aktif Kalın-Siyatik Egzersizleri Yapın

Peki bu siyatik egzersizleri nelerdir? Siyatik egzersizleri farklı fiziksel aktiviteler, esnemeden kuvvet antrenmanına kadar her şeyi içerebilir. Bel gücünü ve esnekliğini artırmak sırt ağrısını iyileştirebilir. Aerobik egzersiz gibi diğer aktivite türleri de sizin için sağlıklı olan kiloya ulaşmanıza ve bu kiloyu korumanıza yardımcı olabilir.

 • Kendinizi düşmelerden koruyun

Düşme olasılığını azaltmak için merdivenlere ve yürüyüş yollarına uygun ayakkabılar giyin. Odaların iyi aydınlatıldığından ve merdivenlerde korkulukların bulunduğundan emin olun.

Hazırlayan: Uzman Diyetisyen Sibel ATASEVEN

KAYNAKÇA

 • JOHNS HOPKINS MEDICINE  https://www.hopkinsmedicine.org/ 
 • Valat, J. P., Genevay, S., Marty, M., Rozenberg, S., & Koes, B. (2010). Sciatica. Best practice & research Clinical rheumatology24(2), 241-252.
 • Koes, B. W., Van Tulder, M. W., & Peul, W. C. (2007). Diagnosis and treatment of sciatica. Bmj334(7607), 1313-1317.
Show CommentsClose Comments

Leave a comment