Solucan Otu

SOLUCAN OTU
TANACETUM (CHRYSANTHEMUM) VULGARE L.
(Compositae-fam.)
Bulunduğu Yerler: 1200 m. deniz seviyesine kadar olan memleketin her tarafında, kayalıklı, otlu, dere ve yol boylarında bulunur.
Yapısı: Çok başlı, yatay köksaptan 1,5 m. kadar yüksek, yukarı kısmında dallanan sap hafifçe kıllı veya çıplak çok yıllık otsu bitkidir. Alt yapraklar saplı, eliptik çizgili, tüysü parçalı ve tüysü kesik bölümlüdür. Üst yapraklar iri dişli, basit, tüysü ve sapa yapışıktır. İri kalkanvari çiçek demetindeki çiçekler, sarı çiçek tablasında toplu halde bulunurlar. Bitkinin bütünü şiddetli karakteristik bir koku yayar.
Kullanılan Kısımlar: Toprak üstü kısımlar. Çiçek açtığı (Haziran-Eylül) aylarında toplanır. Saplar 20 cm. kadar alttan bıçak veya makasla kesilir. Gölgede veya 30°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru saplar yeşil, tablalar da sarı renktedir. Kokusu karakteristik, tat acı, % 12 rutubete müsaade edilir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: (a-tuyon, ß-tuyon, 1-kamfor, tuyol, borneol, pinen taneseton ketonu vs. muhtevalı) Eterik yağ, alkaloidler, sepi maddeler, Flavongidler, acı madde, tanesitin, organik asidler ve saire ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Çok iri solucan düşürücü hassası vardır. Bundan başka çocuk düşürücü (abort), ağrı dindirici (mafsal ağrıları) vs. te’sirdedir. Solucanlara (kıl kurdu), (bağırsak soluncanı) gazlara kabız, mide ağrıları vesaireye karşı kullanılır.
Halk tababetinde karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına, mesane ve böbrek iltihap ve taşlara, beyaz akıntı, baş ağrısı, histeri, ağrılı ve gayrimuntazam âdet vesair hallere karşı kullanılır. Haricen kepeklere karşı saçları yağlamak, romatizmaya karşı banyo usulleri şeklinde kullanılır. Solucan otu kuru toz halinde pire ve tahta kurularına karşı kullanılır.
Kullanılışı: Bitkiden 1 çorba kaşığı, 400gr. kaynar su ile haşlandıktan sonra 2 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer kahve fincanı alınır. Solucan düşürmek için öğütülmüş solucan otundan 1 çorba kaşığı 100gr. bal ile karıştırılır. Aç karnına günde 3 defa 2’şer saat ara ile birer çorba kaşığı alınır. Bundan sonra hint yağı alınıp şerit (tenya) için bu karışıma erkek eğrelti kökünden toz halinde 1 çorba kaşığı katılır. Daha büyük dozlarda bitki zehirlidir.
Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Ceviz kokusuna benzer hoş kokuludur. (Tanacetum balsamita L.) Halk tababetimizde basurlar, sıraca illeti, mide ve bağırsak ağrılarına kullanıldığı gibi yukarıdaki hastalıkların hepsine de kullanılır.

You May Also Like