Tarla Sarmaşığı

(KUZU) TARLA SARMAŞIĞI, ÇADIR ÇİÇEĞİ, KAPLUMBAĞA OTU
CONVOLVULUS ARVENSIS L.
(Convolvulaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: İşlenmemiş toprakların hepsinde muzurot olarak, yol ve avlu boylarında, otlu yerlerde ve taşlıklı yerlerde gürlük olarak yetişir.
Yapısı: Kökü çok derinlere nüfus eden sürünen veya tırmanan çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar mızrak biçiminde, almaşık, uzun saplıdır. Çiçekler huni şeklinde beyaz pembe veya beyazdır. Çanak kaynaşık 5 bölümlü, taç 5 yapraklı ve 5 erkek organlıdır. Meyve çatlar, çok sayıda tohumları bulunan kutucuktur.
Kullanılan Kısımlar: Topraküstü kısımlar. Çiçek açma zamanında (Mayıs-Haziran aylarında) toplanır. Gölgede veya 40°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Rutubet payı % 12’dir. Balya halinde paketlenir, kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Konvolvulin (ishal verici te’sirde) glikoziti, glikozitle reçineli maddeler, vitamin C ve henüz incelenmemiş diğer maddeler ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Yumuşaklık verici te’sirdedir. Tarla sarmaşığının halk tababetinde yumuşaklık verici, zorluklu işeme, prostat ve mesane iltihabı gibi yerlerde kullanılması tavsiye edilir.
Haricen bitki sapları suda dinlendirilerek elde edilen mayi ile yaralar yıkanır, lapa halinde de sirace ve deri kanserine konur.
Kullanılışı: 1 çorba kaşığı bitki 400 gr. kaynar su ile haşlanır, 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer kahve fincanı alınır.

You May Also Like