Tırmanıcı Yoğurt Otu

TIRMANICI YOĞURT OTU, KAZ OTU, YAPIŞKAN OTU, ÇOBAN SÜZGECİ
GALIUM APARINE L.

Bulunduğu Yerler: Çalılıklar arasında, yol ve avlu boylarında, bahçe ve ekin tarlalarında, memleketin her bölgesinde bulunur.
Yapısı: 1,5 m. kadar yükseklikte, sap; dört köşeli, yere paralel veya dik, kanatlı, kırışık bir yıllık otsu bitkidir. Yapraklar her omurda 6-9 adet, dar eliptik mızrak biçiminde, kenarları dikenlidir. Çiçekler; ufak, beyaz ve yarım siperlikte toplu haldedir. Taç; kaideye bitişik, 4 yapraklı, 4 erkek organlı ve çanak yoktur. Meyve kuru ve dikenlidir, tohumlar ayrılır.
Kullanılan Kısımlar: Yerüstü kısımlar kullanılır. Çiçek açma zamanında (Mayıs-Haziran aylarında) toplanır. Gölgede veya 50°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitki yeşil renkte, kokusuz ve acı lezzettedir. Rutubet payı % 12 dir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Asperulozid glikozidi, gal ve limon asidi, saponinler, tanenler, kırmızı boya, vitamin C, v.s. ihtiva eder,
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki antimikrobik ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. Mesane ve böbreklerde meydana gelen taş ve kuma karşı kullanılmaktadır.
Tırmanıcı yoğurtotu, halk tababetinde karaciğer ağrıları, karın bölgesinde su toplanması, romatizma, guatr, ishal, zatülcenp, sara, çıban, mide ve bağırsak ağrılarına karşı kullanılması tavsiye edilir. Bitkiden elde edilen taze usare, sara ve deri kanserine karşı, tohumları 1/10 nispetinde vazelin yağıyla karıştırılarak liken, deri kanseri, çıban ve deri sivilcelerini yağlamakta kullanılır. Ufalanmış kuru bitki çıban ve yaraların üzerine ekelemekte kullanılır.
Kullanılışı: Bitkiden 2 çorba kaşığı 400 gr. kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Haşlamadan günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.
Halk tababetinde aynı soyun başka cinslerinden de istifade edilir. Mesela tüylü yoğurtotu (Galium cruciatum L.) Scop., bundan haşlanan mayi mide bozuklukları ve ağrıları, basurlar, aşırı ve devamlı âdet, burun kanaması vs., beyaz (yumuşak) yoğurtotu (Galium mollugo L.) muhtevasında enzimlerin bulunmasından dolayı, sütü mayalama hassasına sahiptir. (Bu hassasından dolayı yoğurt adını taşımaktadır) Mide ve karaciğer ağrılarına karşı kullanılır. Sarı yoğurtotu, sünnetliceotu (Galium vernum Scop) burun kanamasına karşı kullanılır. Kurutulmuş bitki ufalanarak toz halinde enfiye gibi kullanılır.

You May Also Like