Yabani Gül

YABANİ GÜL, KÖPEKGÜLÜ
ROSA CANINA
(Rosaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Çalılıklar arasında, 1600 m. deniz seviyesine kadar orman ve taşlıklı yerlerde türlü cinsleri yetişir.
Yapısı: Gövde 3 m. kadar yüksek, yeşil kahverenginde, düz, eğik çalıdır. Yapraklar çıplak, tüysü, bezimsi, kesik 5-7 yaprakçıklı, kısa saplı ve dikenlerle kaplıdır. Çiçekler bireyli veya 3-5 adedi bir arada topludur, pembe, nadiren beyazdır. Çanak dökülmeyen 5 yapraklı, taç da 5 yapraklı ve çok sayıda erkek organları bulunur. Meyveler parlak, açık kırmızı, etli içi parlak tüylü çok sayıda sarımtırak, sert tohumları vardır. Bal verici bir bitkidir. (Mayıs-Haziran aylarında) çiçek açar.
Kullanılan Kısımlar: Meyveler kullanılır. Bunlar iyice olgunlaştıktan sonra, katı halinde iken (Eylül-Ekim aylarında) toplanır. 100° ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru meyveler kırmızı, kokusuz, mayhoş tattadır. Rutubet miktarı % 12 dir. Kâğıt torbalarda paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir. Kuşburunları gölgede de kurutulabilir. Ancak yavaş kurumasından dolayı vitaminlerden bir kısmı yok olur.
Kimyevi Terkibi: % 0,5 kadar vitamin C, vitamin B2, vitamin K, flavon giikozidi, kampferol, kversetin, izokversetin ve 3 glikozidkempferol, şekerler pektin, meyve asidlerinden başlıca limon ve elma, provitamin A, likopin, rubiksantin, sei maddeler, vitamin PP vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: İdrar söktürücü, kan dindirici hastalıklarda kullanılır. Genellikle organizmada su birikmesi, ayırım sisteminde kum ve taş, nefrit, ishal, mide spazmları, kanamalar (her türlüsü), mide, bağırsak, akciğer vs. Avitaminozlarda da kullanılır.
Halk tababetinde zorluklu işemelerde, albümin, şeker hastalığı, kızılyörük, boğmaca (boğmaca öksürüğüne karşı yaraklarda bulunan yaprak urları da ayni te’sirdedir), ateroskleroz, rahim kanamaları, gibi yerlerde kullanılır. Kökler ile taç yaprakları ishal, dizanteri, kantükürme, aşırı âdet, mide ağrılarına karşı verilir. Göden çıkması (düşmesi) hallerinde, yemeklerden sonra kuşburnu unundan birer kahve kaşığı alınması tavsiye olunur. Haricen gözünden yaş akan kimselere, kuşburnu haşlaması tavsiye olunur.
Kullanılışı: Hafif dövülmüş gülburcundan 1 çorba kaşığı 200 gram kaynar suda 10 dakika kaynatılır, çay gibi içilir (bu suretde vitamin kaybı olmaz). Kış mevsiminde kuşburnu (gülburcu) şırası çok faydalıdır. Şıra şu şekilde hazırlanır: hafif dövülmüş gülburcundan 0,5 kg. 4 lt. suya 0,5 kg. şeker konur, sık sık çalkalanır, 6 gün (kış mevsiminde soba yanında) bekletilir. Mayi süzülür, su yerine içilir, kalan kısma tekrar aynı miktar su ve şeker konur. Arzuya göre, şiranın içine bir limon kabuğu veya 50 gr. ayı üzümü konur. Taze meyvelerdeki doz miktarı 1 kilodur.

You May Also Like