Yavşanotu

YAVŞANOTU, TIBBİ PASKALYAOTU
VERONICA OFFICINALIS L.
(Scrophullariaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Memleketin her tarafında, her tip ormanlık alanlarda yetişir.
Yapısı: Çok yıllık otsu, kıllı bir bitkidir. 30 cm. kadar yükseklikte olup sürüngendir. Uzadıkça yeni kökler salar ve dallanır. Yapraklar karşılıklı, dişli, ters yumurta biçiminde veya eşkenar, kaideye yakın kısımlarda kısa sap halinde daralır. Çiçekler saplı, açık mavi veya soluk erguvani ve çiçek çanaktan daha kısadır. Toplu çiçek demeti; salkım halinde, karşılıklı olan yapraklardan birinin koltuğunda bulunur. Çanak ve taç 4’er yapraklı, 2 erkek ve 1 meyve organından ibarettir. Meyve; iki evli çok tohumlu bir kutucuk gibidir.
Kullanılan Kısımlar: Saplar; saplar Nisan-Haziran aylarında toplanır. Gölgede veya 45° kadar sıcaklıkta fırınlarda kurutulur. Kuru bitki; yeşil, kokusuz ve kekre tattadır. % 12 rutubete müsaade edilir. Balya ve kâğıt torbalarda paketlenir. Kuru ve havadar yerlerde muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Eterik yağ, glikozidler, saponinler, organik asidler, tanenler, acı maddeler, alkaloid eserleri, vitamin C, provitamin A vesairedir.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Solunum yolları ve salgı iltihaplarında rahatlaştırıcı, idrar yollarında dezenfektan ve karaciğer fonksiyonunda da ıslah edici te’sirdedir. Solunum yolları (kronik bronşit, bronşial nefes darlığı) hastalıklarına, idrar ve cinsiyet sistemi hastalıklarına ve bazı vak’alarda da karaciğer ağrılarına tatbik olunur.
Halk tababetinde işeme zorluğu, kan işeme, kan tükürme, ses kısıklığı, zihni yorgunluk, kabız, verem başlangıcı, sıtma vb. hastalıklarda kullanılır. Saplara 1/10 nisbetinde zeytinyağı karıştırılır ve elde edilen tentür ile cerahatli yaralar, çıban, yanık yaralar vb. yağlamakta kullanılır. Gıda sanayiinde de kullanılır.
Kullanılışı: 2 çorba kaşığı bitki 0,5 litre suda 5 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.
Halkımız Paskalya otu soyundan olan (Veronica austriacal) yetersiz âdet halinde; (Veronica beccabungal)yı karın kan devranını tanziminde ve (Veronica spicata L.)yı da mide ve bağırsak ağrılarına karşı kullanır.

You May Also Like