Yeşil Su Biberi

YEŞİL SU BİBERİ
POLYGONUM HYDROPIPER L.
(Persicaria Hydropiper L.)
Bulunduğu Yerler: Kumsal sulak ve bataklık yerlerde, çay ve dere, göl, bataklık, baraj, gölet, ark kıyılarında, sebze ve meyve bahçelerinde yetişir.
Yapısı: 30-100 cm. kadar yüksek, boğumlarından kök salar, doğru veya yaslanık sapları olan bir yıllık otsu bir bitkidir. Saplar ince, çıplak, yeşil veya boğumlarının altı menekşe kırmızı halkaları olan ve olgunlaşmasından sonra bütünü kızarır. Yapraklar almaşık, dar yumurta biçiminde, mızrak ile eşkenar mızrak arası olup yalnız kenarları kıllı, üstü şeffaf (saydam) noktalı, bazen siyah N şeklinde benekleri bulunur. Çiçekler ufak, yeşilimsi başak şeklinde; tepesi kırmızımtırak, pembe veya beyaz 4-5 bölümlü, kenar çiçekler altın sarısı ile sarı kahve nokta gibi bezlerle kaplı çiçek demetinde toplu bulunurlar. Meyve koyu kahverengi boncuklar olup olgunlaşınca çatlar. Bitki taze vaziyette iken yakıcı tadı vardır; bitki kuruyunca bu tat geçer.
Kullanılan Kısımlar: Topraküstü kısımlar kullanılır. Bitki çiçek açma zamanında (Temmuz, Ağustos aylarında) toplanır. Gölgede veya 40°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitki yeşil, kokusuz ve tatsızdır. Kabul edilen rutubet miktarı % 13’tür. Balya halinde paketlenir, kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir. Su biberi toplanırken diğer cinsleri ile karıştırılmamalıdır. Bu cinslerde kenar yapraklarda bezimsi noktalar ve karakteristik koku yoktur.
Kimyevi Terkibi: Ramnozin, rutin, hiperozid, kversitrin, sepi maddeler, eterik yağ, polipopiperin glikoziti, organik asitler, fitosterin, glikoz, fruktoz vs. ihtiva eder. Kökler antraglikozidler ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki ağrı yatıştırıcı ve kan dindirici te’sirdedir. Basur, mide ve bağırsak kanamaları, rahim kanaması, düzensiz âdet hallerini düzenlemede kullanılır.
Halk tababetinde düşük tansiyon, zayıflamak gibi hallerde kullanılır. Haricen beyaz akıntı gibi hallerde yıkamada, basurlar, kangren ve yaralara lapa halinde, boğaz iltihaplarında gargara olarak kullanılır.
Kullanılışı: 1 çorba kaşığı bitki 400 gr. kaynar su ile haşlanır 2 saat bekletildikten sonra süzülür. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.
DİKKAT! BÖBREK VE MESANE İLTİHAPLARINDA KULLANILMAMALIDIR.

You May Also Like