Zencefil

ZENCEFİL
ZINGIBER OFFICINALE ROSCOE
(Zingiberaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Tropikal mıntıkalarda, asıl vatanı olan Asya’da yetişir.
Yapısı: Sürüngen köksaplı çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar sapsız olup gövdeyi sarar, ucunda da çiçekler bulunur. Çiçekler sarımsı yeşil veya menekşe kahverengindedirler. Köksaptaki soğancıklar vasıtasıyla ürer.
Kullanılan Kısımlar: Köksaplar topraktan çıkarıldıktan sonra yıkanır kabuklarından temizlenir, güneşte veya 50° ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru köksaplar beyazımsı sarı renkte, karakteristik kokulu ve yakıcı tattadır. Torbalara doldurulur. Gölge ve havadar yerlerde muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: (seskviterpenler, zingibirin ve zingibirol, sineol, borneol vs. den ibaret) eterik yağ, acı tadı veren gingerol, yakıcı tat veren şagaol, katı yağ, nişasta, reçine, tanenler vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: İştiha verici, kusmayı önleyici te’siri vardır. Başlıca sindirim sistemi fesadında: mide zaafiyeti, mide düşüklüğü bulantı ve kusma, ekşime vs. hallerde kullanılır.
Halk tababetinde, zencefil köksapları soğuk algınlığı, öksürük mide ve bağırsak ağrı ve gazlara karşı, nefes darlığı, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, mide ülseri gibi hallerde kullanılır. Haricen diş etlerinin kuvvetlenmesinde (sallanan dişlerde) ağız çalkalamakta, boğaz ağrılarında (az miktarda dövülmüş karabiber) karışımı ile gargara yapmakta, basurları (bor vazelini ile karıştırılarak) yağlamakta kullanılır.
Kullanılışı: İyice kıyılmış zencefilden 1 çorba kaşığı 400 gr. suda 5 dakika kaynatılır çay gibi sıcak vaziyette veya yemeklerden evvel günde 3 defa alınır birer bardak. Kaynatılmış salep üzerine zencefil ekilerek içilirse bilumum öksürükler için yararlıdır.

You May Also Like