Altın Otu Nedir? Altın Otunun Faydaları

Hem görüntüsü ile hem de faydaları ile son yılların en gözde bitkilerinden birisi olan altın otu hakkında bilgiler edinmeye hazır mısınız? Gördüğünüz anda hemen tanıyacağınız sapsarı rengi ile bile insana enerji veren altın otu sadece görsel olarak değil, sağlık açısından da kullanılabilir.

Uzun sapları ve uçlardaki sarı çiçekleri ile her yerde yetişebilen bu mucize ota ulaşım kolaydır. Ancak doğru kullanımı ya da doğal kullanımı oldukça önemlidir. Doğal olarak üretiminin yapıldığı ve takviye gıdaya dönüştürüldüğü yerlerden kullanırsanız en yüksek faydayı sağlayabilirsiniz.

Altın Otunun Faydaları

Altın otunun faydaları böbreklerden zayıflamaya kadar birçok alanda etkilidir. Uzun dönemlerdir kullanılan bir bitki olsa da son dönemlerde kullanımı daha da artmıştır. Takviye edici gıdaların içerisinde altın otu bulunması ya da direkt altın otu içeren takviye gıdalar oldukça gündemde olan bir durumdur. Gelin hep birlikte altın otunun faydalarına bakalım.

 • Ekrem ağrılarında kurtulabilirsiniz.

Romatizmal ağrıların hafiflemesi ya da tamamen giderilmesi için altın otu en çok tüketilen bitkilerdendir. Ekrem ağrısı şikâyeti olan kişilerin birçoğu altın otunu tüketmektedirler.

 • Böbreklerdeki ve safra kesesindeki taşlar artık sorun değil.

Böbreklerdeki ve safra kesesindeki taş olumu oldukça sıkıntılı ve riskli bir durumdur. Altın otu faydaları arasında böbrek ve safra kesesi taşına iyi geldiği bilinse de tüketmeden önce mutlaka bir uzman görüşünün alınması gerekmektedir.

 • Ödem atma ve zayıflamada etkileri oldukça iddialıdır.

Takviye olarak ya da çay olarak tüketildiği zaman etkili bir ödem atma yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Önemli olan ise ölçülü şekilde kullanmak ve doktora danışarak kullanmaktır.

 • Vücutta salgıların daha düzgün çalışması için altın otu formülü!

Altın otunun bilinen faydaları arasında safra kesesi, pankreas gibi organların salgılamış olduğu salgı bezlerinin daha düzenli çalışmasını sayabiliriz. Bu etkili yöntem sayesinde gözle görülür bir fark yaratabilirsiniz.

 • Güzellik için ihtiyacınız olan şey.

Kadınlar için önemli olan cilt nemliliği ve antioksidan dengesi altın otu faydaları arasında bulunmaktadır. Geçmiş dönemler dâhil kadınlar güzellik için altın otu kullanmışlardır.

 • Prostat rahatsızlığına iyi gelmektedir.

Altın otu bitkisi yoğun bir idrar ve iltihap söktürücüdür. Bu yüzden de hem enfeksiyon hem idrar yolları hem de prostatta oluşacak olan rahatsızlıkları önüne geçmektedir. Bu yüzden özellikle iltihap sorunu yaşayan kişiler altın otu bitkisini sıkça tercih etmektedirler.

 • Mide dostunuz ‘Altın Otu’

Halk arasında da altın otu bitkisi dendiği zaman en çok yapılan yorumlardan birisi de mide dostu olduğudur. Mide sağlığınızı korurken, yanma ve ağrı gibi durumlarda da tedavi edici özelliği vardır. Vücutta azalan sıvının daha düzgün çalışarak tamamlanmasına yardımcı olurken zararlı ve fazla sıvının da atılmasını sağlayan mucizevi bir bitkidir. Hem ülkemizde hem de dünyada bu yüzde altın otu bitkisi çok talep gören bir türdür.

 • Daha sıkı ve canlı bir cilt için altın otu.

Altın otu bitkisi cildi nemlendiren ve zayıflamaya etki sağlayan bir bitkidir. Ayrıca cildi sıkılaştırıp, selülitleri giderdiği de bilinmektedir. Güzellik için de kullanılabilir. Parlak bir cilde sahip olmak isteyen herkes günde iki bardak altın otu çayını tüketebilir. 

Altın Otunun Faydaları

Altın Otu Nerede Yetişir?

Altın otu çiçeğinin diğer bir adı ise güneş çiçeğidir. Sapsarı rengi ile sağlığa faydaları tüm dünyada talep gören bir durumdur. Altın otu çiçeği Avrupa’nın birçok ülkesi dâhil tüm dünyada yetiştirildiği bilinmektedir. Ülkemizde ise özellikle Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilen ve yetiştirmesi özen isteyen bir bitkidir.

En iyi altın otu diye araştırdığımızda ise Van ili dikkat çekmektedir. Bitkisel tedavilerin en önemli etkeni olan altın otu bitkisi ülkemizde de talep görmektedir. Çay olarak da tüketilebileceği gibi takviye edici gıda olarak da tüketilir. Kapsül halinde alınacak olan takviye sayesinde altın otu bitkisinin tüm faydalarına ulaşmak mümkündür.

Yetiştirilmesi zor bir bitki olsa da hemen her yerde yetişmektedir. Eski zamanlardan günümüze bitkisel tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Tek bir faydası değil vücudumuzda birçok faydası gözlemlenmiştir. Hatta artık kurutulmuş bir biçimde sadece vücudumuzu değil evlerimizi de güzelleştirmektedir.

Altın Otu Kullananlar Ne Diyor?

Altın otu faydalarından bahsetmiştik. Daha önce altın otu kullananlar ise faydalarından oldukça güzel sonuçlar almıştır. Özellikle idrar yolu iltihabından şikâyeti olanların ilk tercihi arasında yer almaktadır. Bunlar dışında tabii ki diğer faydaları için de tüketilmektedir. Altın otu kullananlar genellikle iyi sonuçlar almıştır diyebiliriz. Sadece özel hastalık durumları ya da hamilelik gibi durumlarda doktora danışılması gerektiğini bildirmekte fayda var.

Altın otu kullanan kişiler idrar söktürücü olmasından kaynaklı ödemi de daha rahat attıklarını ifade etmişlerdir. Bu yüzden de zayıflamak için tercih edilmiş ve etkilerini görmüşlerdir. Ayrıca sindirimi kolaylaştırdığı da yorumlar arasında görülmüştür. Altın otu kullanan kişilerin eklem ağrılarının da azaldığı hatta geçtiği oldukça sık rastlanan yorumlar arasındadır.

Mide, böbrek, safra kesesi gibi iç organlarda yaşanan bazı problemlerin giderilmesi için de kullanılmış olan altın otu bitkisinin faydaları saymakla bitmediği gibi altın otu kullananların yorumları da bir o kadar iyidir. Hem çay olarak hem de takviye edici gıda olarak kullananların yorumları da çok olumludur. Ancak altın otu takviye edici gıda kullananlar hem rahatsızlıklarının giderildiğini hem de oluşumunun önüne geçtiğini ifade etmişlerdir. 

Altın Otu Ne İşe Yarar?

Altın otu cilt güzelliğinden idrar yolu enfeksiyonuna kadar her türlü durumda bitkisel bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Peki, maddeler halinde bakalım;

 • Cilt yaşlanmasını yavaşlatır ve cildi nemlendirerek kırışıklıkların önüne geçer.
 • İdrar yolu iltihabı için güçlü bir söktürücüdür.
 • Böbrek ve safra kesesindeki taşların oluşumunu engeller ya da yavaşlatır.
 • Ekrem ağılarının giderilmesi için kullanılmaktadır.
 • Ödem atma özelliği sayesinde zayıflamak isteyenlerin ilk tercihleri arasındadır.
 • Çay olarak tüketildiğinde ise uykusuzluk sorununa çözüm olmaktadır.
 • Bunlar ve bunun gibi pek çok faydası olan bir bitkidir.

Altın Otu Ne İşe Yarar

Altın Otu Çayı Hakkında

Altın otu çayının da faydaları bulunmaktadır. Altın otu bitkisi çay olarak tüketildiğinde de aynı etkileri göstermektedir. Ancak içmek istemeyenler kapsül olarak da tüketebilirler. Altın otu çayının faydaları için şunları da sayabiliriz;

 • İdrar söktürücü özelliği oldukça fazladır.
 • Mideye iyi gelir ve ağrıları azaltır.
 • Sindirim sorunu yaşayanlar için etkili bir çaydır.
 • Böbreklerdeki kum ve taşın dışarı atımında etkili bir yöntemdir.
 • Mide suyunu arttırdığı için yanmaların önüne geçmektedir.
 • Basura da iyi geldiği bilinmektedir.
 • İltihabı önleyen bir çaydır.
 • Düzenli tüketildiğinde varis oluşumun da önüne geçtiği bilinmektedir.

Altın otu çayı yapımı ise oldukça kolaydır. Bir bardak sıcak suyun içerine 4-5 adet altın otu atıp 10 dk. demleyip tüketebilirsiniz. Eğer acı tat gelir ise bal ekleyip de içmeniz mümkündür.

Altın Otu Nasıl Kullanılır?

Altın otunun kullanım şekilleri oldukça farklıdır. Kapsül, çay ya da yağ şeklinde kullanılabilir. Özellikle altın otu kullananların yorumlarına bakıldığında hızlı çözüm aldıklarını ve sonuçlara daha hızlı ulaştıklarını söyleyebiliriz.

Kapsül dışında altın otu kullanımı ise çay olarak yapılabilir. Sadece altın otu çayı tüketerek iltihaptan güzelliğe her konuda etkilerine ulaşabilirsiniz. Günde iki kere tüketilmesi yeterli olacaktır. Daha fazla kullanım ise zararlı olabilir. Ayrıca altın otu çayını yaparken içerisine kuşburnu da ekleyip zayıflama yöntemlerinizin arasına ekleyebilirsiniz. Bu kür zayıflamak isteyenlerin ödem atmasında oldukça etkili bir kürdür. Bir ay boyunca düzenli kullanıp sonrasında birer haftalık aralar vermelisiniz.

Altın ot yağına baktığımız zaman ise genellikle güzellik için kullanıldığını görmekteyiz. Selülit, çatlaklar, cilt nemlendirme gibi etkileri için haricen kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yaraların daha çabuk iyileşmesinde, sivilce lekelerinde ya da eklem ağrılarında kullanılabilir.

Şunu belirtmeliyiz ki; hamileler, şeker ve tansiyon hastalarının kullanmadan önce mutlaka doktora başvurması gerekmektedir.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment