Ekinezya Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Ekinezya bitkisi pek çok adı ile aslında çoğu kişi tarafından bilinen önemli bir bitki türüdür. Ekinezya bitkisinin aslında erguvani kirpibaşı, kirpiotu, kirpibaşı, ince yapraklı eflatun koza çiçeği, Samson kökü, Purple Coneflower gibi çeşitli isimleri bulunmaktadır. Geçmişi çok uzun yıllara dayanan ekinezya bitkisi görünüş olarak da biraz farklıdır. Papatyaya benzeyen bu bitkinin gövdesi daha tüylü, yaprakları ise aşağıya doğru bir ok gibidir. Renk olarak da genellikle doğada eflatun şeklinde bulunmaktadır. 

Ekinezya Bitkisi Nedir?

Son dönemlerde gıda tavsiyesi olarak da adı sıkça duyulan ekinezya bitkisi nedir? Sorusu popüler bir hale gelmeye başladı. Çok eski dönemlerde ilaç olara kullanılan ve şifalı bir bitki olduğuna inanılan ekinezya bitkisi özellikle orta Kuzey Amerika’da yetişmektedir. Genellikle nemli ya da kuru çayırlı ağaçlı alanları çok sever. Bu bölgeler ekinezyanın rahatça büyüyebilmesi için elverişli ortamlardır. Çok yıllık bir bitki olması sebebiyle olgunlaşması uzun yıllar sürebilir. Tamamen olgun bir hale geldiğinde de boyu en fazla 60 cm’yi bulmaktadır. Dünya üzerinde bilinen 9 türü olan ekinezya bitkisi ülkemizde yetişmemektedir. Özellikle Kana ve Amerika’nın ormanlık alanlarında yetişmektedir. 

Genel olarak mor renkte ve soluk bir görünüme sahiptir. Ekinezya bitkisi çay, kuru ya da kapsül hali ile piyasada çeşitli markaların satışındadır. 

Tüm dünyada tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Vücuttaki bakteri ve enfeksiyonlara iyi geldiği bilinen ekinezya bitkisi bağışıklık sistemini de demir gibi güçlendirmektedir. Çeşitli ağrıların giderilmesi için çay formunun günde en fazla -3 bardak olarak tüketilmesi önerilmektedir. 

Ekinezya Bitkisi Ne İşe Yarar?

İnternette özellikle kirpi otu olarak adlandırılan ekinezya bitkisi ne işe yarar? Son derece özel bir bitki olan ekinezya bitkisi çiçek, yaprak, kök ve gövde kısımları takviye gıda amacıyla kullanılmaktadır. Bunun dışında sıvı özler ve çay yapımı için de tercih edilebilmektedir. 

Preparat kısımları yara ve cilt problemlerinin tedavisi için kullanılır. Genel olarak oral (ağızdan) kullanım şekli bulunmaktadır. Ancak kremi de kullanıma uygundur. 

Geçmişi çok köklü olan ekinezya bitkisinin ilk defa Amerika’da yaşayan Kızıldereliler tarafından keşfedildiği ve açık yaralar için kullanıldığı bilinmektedir. Son dönemlerde gittikçe popüler bir hal alan ekinezya bitkisi özellikle kış aylarında çay formu ile tüketilerek bağışıklığın güçlenmesi ve mevsimsel hastalıkların kolayca atlatılması amacıyla tercih edilmektedir. 

Bağırsak ve sindirim sistemi hareketlerini hızlandırdığı da bilinen ekinezya bitkisi gaz sorununu da ortadan kaldırmaktadır. Gaz sıkışmaları için de tercih edilebilen bu mucizevi bitki aynı zamanda kabızlık sorunu için de kullanılabilir. 

Doğal bir temizleyici olan bitki, ağız kokusunu da gidermektedir. Bunu da ağız içerisinde bulunan ve kötü kokuya neden olan organizmaları nötralize ederek sağlar. 

Ekinezya Bitkisi Faydaları 

Ekinezya Bitkisi Faydaları 

Ekinezya bitkisi sikorik asit ve rosmarinik asit açısından son derece zengindir. Bu içerikler ise vücudun strese ve stresin yan etkilerine karşı ciddi koruma sağlar. Bunun dışında ekinezya bitkisi faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ekinezya bitkisi son derece güçlü bir bitkidir. Bağışıklık sistemine ciddi derecede faydası bulunmaktadır. Genellikle kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde görülen mevsimsel griplerin tedavisinde kullanılabilir. 
  • Sorunlu ciltlerde enfeksiyonların, sivilcelerin ve aknelerin giderilmesi için kullanılır. Aynı zamanda vücuttaki yaraların iyileşme süresini hızlandırır. Aynı zamanda yapılan bir araştırma sonucunda ekinezya bitkisi içerikli kremlerin cilt kırışıklıklarında azalmaya yardımcı olduğu görülmüştür.
  • Güçlü bir kan şekeri düşürücüdür. Bu sebeple dikkatli kullanılması tavsiye edilmektedir. Yüksek şekeri dengeler ancak düşük şekeri daha da düşürebilir. Bu sebeple kullanırken dikkatli olun. 
  • Konuyla ilgili çok fazla çalışma olmasa da kanserli hücrelerin ilerlemesini engellediği söylenmektedir. Bu konuya ilişkin kesin bir kanıta ihtiyaç bulunmaktadır. 
  • Soğuk algınlığı döneminde ortaya çıkan enfeksiyonların gerilemesinde yardımcı olduğu bilinmektedir. 
  • Eklem ve kas ağrıları için de kullanılmaktadır. Özellikle ağır spor yapıldıktan sonra vücutta meydana gelen kas ağrılarını gidermektedir. 
  • Vücutta biriken fazla toksin maddelerin ve suyun hızlı bir şekilde idrar yoluyla atılmasına destek olur. 
  • Bağışıklık güçlendirmesi ve enfeksiyon azaltması sebebi ile soğuk algınlığının ilk belirtilerini ortadan kaldırmaktadır. 
  • Anksiyete ve anksiyetenin neden olduğu kaygı duygularının azalmasına yardımcı olur. Bunu da içerisinde barındırdığı kafeik asit, rosmarinik asit gibi aktif bileşenler sayesinde sağlamaktadır. 

Ekinezya Çayı Zayıflatır Mı?

Ekinezya çayının çok fazla faydasının olduğu bilimsel bir gerçektir. Papatyagillerden olan bu bitkinin özellikle zayıflamaya neden olup olmadığı merak ediliyor. Ekinezya çayı düzenli bir şekilde tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Bu durum da kilo vermeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda vücutta fazla olan ödem ve şişkinliği alan ekinezya çayı sindirimi destekler. Bağırsak hareketlerini hızlandırarak kişinin kendini rahat hissetmesini sağlar. Kabızlığın önüne geçer. Ancak uzun süreli kullanımda vücudun dengesini bozup ishal olabileceği unutulmamalıdır. Bu durum da vücudun su kaybetmesine neden olabilir. 

Aynı zamanda güçlü bir bitki olduğunun mutlaka göz önünde bulundurulması gereken ekinezya bitkisi alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu sebeple kullanım öncesinde bir sağlık uzmanından destek almanızda yarar var.

Ekinezya Bitkisi Ne İşe Yarar? 

Ekinezya Bitkisi Yan Etkileri Neler?

Ekinezya bitkisinin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Ancak elbette ki her doğal üründe olduğu gibi aşırıya kullanım halinde mide bulantısı, deride döküntü ve alerjik reaksiyonlar gibi olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz. Ortalama 2-3 hafta düzenli kullanımda bir süre ara verdikten sonra yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz. Kesinlikle bebeklerde, emzirenlerde, hamilelerde, tansiyon hastalarında ve kronik hastalarda kullanılması tavsiye edilmez. 

Ekinezya Bitkisi Neye İyi Gelir?

Son derece faydalı olan ekinezya bitkisi neye iyi gelir? Sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Geleneksel bir şekilde çay formunda kullanımında pek çok yararın ortaya çıktığı ekinezya bitkisi alternatif tıp alanında enfeksiyonları azaltmaktadır. Boğaz ağrılarını hafifletici özelliği olduğu bilinen ekinezya bitkisi, bu ağrıların neden olduğu tahriş ve hassasiyeti de gidermektedir. 

Ekinezya çayı, içerisinde barındırdığı bileşenlerin yanında A, B ve E vitaminleri sayesinde vücudun daha zinde ve canlı olmasını sağlamaktadır. Kadınlarda sıkça görülen idrar yolu ve mantar enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilir. Bu dönemdeki rahatsızlıklarda son derece etkili olduğu bilinmektedir. Tedavi süresince düzenli olarak dozunda içmek yararlı olacaktır. 

Rahatlatıcı bir özelliği olduğu da bilinen ekinezya çayı uyku da getirebilir. Özellikle kaygı bozukluğu ve depresyona yardımcı olan ekinezya çayı yatma saatinden önce tüketildiğinde uykuya yardımcı olduğu bilinmektedir. Uykuya geçişi ve uykunun daha verimli olmasını sağlar. Aynı zamanda stresin neden olduğu baş ve migren ataklarını da önleyebilir. Ekinezya bitkisel tedavi olarak da sıkça başvurulan doğal bir bitkidir. Alerjik reaksiyon ya da olumsuz durumlarla karşılaşmamak için mutlaka dozunda kullanmaya dikkat etmek gerekiyor. 

Çay formu ve ekinezya içerikli kremler dışında bir de piyasa da ekinezya kapsül formu bulunmaktadır. Bu özellikle çay yağmaya vakti olmayanların daha çok tercih ettiği bir tüketim şeklidir. İlaç yerine geçmeyen ancak etkili bir gıda takviyesi olarak bugün pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. 

 

Show CommentsClose Comments

Leave a comment