Göz Kuruluğu Nedir? Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Vücutta işleyişin bozulması ile çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu rahatsızlıklar vücudun herhangi bir bölümünde olabileceği gibi “göz”de de oluşabilmektedir. Miyop, astigmat, hipermetrop gibi görme bozuklukları; renk körlüğü, şaşılık gibi problemlerin yanı sıra göz sağlığını etkileyen faktörlerden biri de göz kuruluğudur

Göz kuruluğu; gözlerde yanma, batma ve kaşınma gibi belirtilerle kendini gösteren, gözyaşının azalması durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu durum gözü enfeksiyona daha açık hale getirdiği için görme kaybına kadar ciddi problemlere yol açabilmektedir. 

Göz kuruluğu, tedavisi mümkün olan geçici rahatsızlıklar arasındadır. Göz sağlığı, kuruluğu için sentetik ve kimyasal maddeler yerine doğal yöntemleri seçmek fayda sağlayacaktır. Bu anlamda birçok doğal yöntem olmakla beraber bu yazıda özellikle daha önce duyulmamış ve halk hekimliğinden aktarılan farklı bir bilgiye değinilecektir. Sözü edilen doğal, pratik; halkın uyguladığı yöntemlerden biri “asma yaprağının suyu” ile yapılmaktadır.

Asma ağacının dalından damlayan su göz kuruluğuna iyi geldiğine dair iddialar bulunur. Bu bilgi insanlar tarafından da çok bilinen ve yaygın bir şekilde kullanılan bir bilgidir. Özellikle Konya yöresinde geleneksel olarak bilinmektedir. Eski kitaplarda bu durumu incelendiğinde Osmanlı zamanında göz kuruluğu için asma yaprağından damlayan suyun neredeyse tek ilaç olarak kullanıldığına rastlanmaktadır.

Asma Yaprağından Damlayan Suyun Göze Zararı Olur Mu?

Pratik bir kullanımı olan ve sakıncası, yan etkisi olmayan bu tedavi yöntemi onlarca insana tavsiye edilmiş ve göz kuruluğunda çok başarılı olduğu halk tecrübeleriyle görülmüştür. 

Önemli Not! 

  • Asma yaprağının suyundan yapılan bu uygulama esnasında hassas davranmak gerekmektedir. Uygulanan ortam, malzemeler, uygulayan elin ve diğer unsurların steril olması çok önemlidir.
  • Uygulama sonrasında herhangi bir yanma, batma ve benzeri ekstrem durumlarla karşılaşılırsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır!

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Asma Yaprağında Ne zaman Su Olur?

Göz kuruluğunu etkileyen birbirinden ayrı sebepler vardır. Eski kitaplarda asma yaprağından damlayan suyun kuruluğu kalıcı olarak giderdiğiyle ilgili bilgiler bulunsa da sebepleri çeşitli olduğundan kuruluğu tamamen gidermeyebilir. Zira asma yaprağından da sürekli su akmaz. Genellikle baharlarda, nisanın başında, asma ağaçlarının kesildiği zaman su akar. Baharda asma ağacındaki bu su toplanabilir. Baharda toplanan su en iyi sudur.

Bahar dışında asma ağacının suyundan istifade edilmek istenirse ağacın dibine su dökülüp bir dalı kesilebilir. Böylelikle su akacaktır. Fakat yine de bahar mevsimindeki suyun ıskalanmaması gerekir.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment