Kronik Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Kronik yorgunluk birçok insanın şikâyet ettiği ve günümüzde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Öncelikle içinde bulunduğumuz çağ, bu çağın gerektirdikleri göz önünde tutulmalı ve “hızın”, “yoğun iş-eğitim temposunun” gündemde olduğu bu çağda yorgunlukların beraberinde gelmesinin normal bir tarafı olduğunu unutmamak gerekir.

Vücut, en görünür yüzüyle hastalıklar ile tepki gösterir. Esasen bu da bir bakıma vücudun hâlâ sağlıklı olduğunu, reaksiyonla tedaviye olan ihtiyacını duyurduğunu gösterir. Vücut, işleyişinin normal gitmediğini ve insanın müdahalesine muhtaç olduğunu ağrı, sızı, kanama ve daha birçok sinyalle belli eder. Kronik yorgunluk meselesi de bu sinyallerden bir tanesidir. 

Kronik yorgunluk, halsizlik temel bir sebeple açıklanamaz. Öyle ki insanın yaşayışına göre birçok sebebi olabilir. Fakat bu noktada özellikle insanın fizik-beden ve ruh-beden ilişkisinin olduğunu unutmamak gerekir. Yani yorgunluk bedenle alakalı olabildiği kadar ruhla alakalı da olabilir. 

Fizik-beden bütünlüğü, genellikle insan vücudundaki vitaminlerin, minerallerin eksikliği ile hasar görür. Vücuttaki dengenin bozulması halsizlik ve yorgunluk oluşturabilir. Fizik-bedendeki aksamaların oluşması ve halsizliğin artmasına sebeplerden birkaçı şunlardır:

  1. Uyku Düzeni Bozukluğu: Uyku kalitesi, insan sağlığı için çok temel bir meseledir. Buradaki kalitenin düşük olması yorgunluğun en büyük sebepleri arasındadır. Kalitenin düşüklüğündeki kasıt: yeterince uyumamak, fazla uyumak, yanlış saatlerde uyumak ve uyuma konforunun sağlanmamasıdır.
  2. Egzersiz Eksikliği: Vücudun aktif olmayışı, spor ve hareketle desteklenmeyişi hantallaşmasına sebep olabilir. Vücudun enerjisini kazanması için çeşitli egzersizlere başvurulabilir.
  3. Beslenme: Doğru bir beslenme biçimi yaşam kalitesini arttırmakta büyük rol oynamaktadır. Hastalıkların birçoğuna sebep olan yeme bozuklukları, tüketilen yiyeceklerin sağlıksızlığı uyku problemlerini ve kronik yorgunluğu beraberinde getirir. Vücudun hazmedemediği, ağır gelen yiyecekler bazı huzursuzluklara ve halsizliklere sebep olabilir. Vücut yeterli vitamin ve mineralleri aldığı noktada daha sağlıklı ve dinç olacaktır.

Ruh-beden ilişkisi yadsınamayacak kadar kuvvetlidir. Kendini iyi ve sağlıklı hissetmeyen ruh, bedende yorgunluk başta olmak üzere birçok reaksiyona sebep olabilir. 

  1. Bilinçaltı travmaları, hayata olan bakış açısı, insanın başından geçen olumsuz hadiseler vücutta yorgunluğa, halsizliğe sebep olabilir.
  2. Düzenli olarak yahut belli bir dönem yaşanan stres ve kaygı halsizliğin oluşmasına neden olabilir.

Kronik Yorgunluk Tedavisi

Kronik Yorgunluk ve Halsizlik Nasıl Geçer?

Süreğen bir şekilde var olan yorgunluk ve halsizliği doğal yöntemlerle hafifletmek mümkündür. Bunun için bazı kürler fayda sağlayacaktır:

4K Formülü

  • Karadut pekmezi
  • Kuşburnu pekmezi
  • Keçiboynuzu pekmezi
  • Karaüzüm pekmezi

Pekmezler eşit oranda karıştırılır. Karışımdan sabah-akşam bir yemek kaşığı aç karnına tüketilir. İçerdiği yüksek oranda vitamin ve mineraller sayesinde kan değerlerinin iyileşmesini sağlar. Bu karışım demir de dâhil olmak üzere vitamin değerlerinin iyileşmesinde katkıda bulunur.

 

Show CommentsClose Comments

Leave a comment